poniedziałek, 30 lipca 2012

Sekunda bez Miłości

"Gdybyśmy w jednej sekundzie przestali byc kochani przez Boga, stalibyśmy się nicością. On myśli o nas nawet z krzyża hańby i kocha nas w każdej sekundzie."

O. Łukasz K. Kasperek OCD, "Dzisiaj. Mam tylko tę chwilę", Głos Karmelu 04/2012

niedziela, 29 lipca 2012

Naśladowanie

"Nie ma pewniejszej drogi naśladowania Jezusa, jak gotowość przyjęcia swojego krzyża, w jakiejkolwiek postaci on się w naszym życiu pojawi."

Ojciec Jerzy, "Wiara i życie", Posłaniec Serca Jezusowego, sierpień 2012

sobota, 28 lipca 2012

Urządzenia

"Wszechobecne w naszej codzienności urządzenia sprawiają, że gdy czegoś potrzebujemy lub chcemy coś zrobić, włączamy któreś z nich i już. W taki sam sposób patrzymy niekiedy na życie duchowe. Oczekujemy w nim szybkich i trwałych efektów. Lecz podejście to kończy się rozgoryczeniem i rezygnacją, gdyż duchowe wzrastanie przypomina roślinę, a nie mechanizm działający przy pomocy przycisku. W nasz wszystko potrzebuje czasu, by przejśc proces oczyszczenia, by dojrzec, by wydac owoc."

O. Jerzy Zieliński OCD, "Czym rośnie dusza?", Głos Karmelu 04/2012

piątek, 27 lipca 2012

Problem ze świętością

"Nasze problemy z osiągnięciem świętości, czyli wrodzonego podobieństwa do Boga, mają trzy źródła. Pierwsze to nierozumienie Słowa Bożego - dlatego tak ważne jest otwarcie się na Ducha Świętego poprzez wyciszenie, medytację i aktywne życie we wspólnocie Kościoła. Drugie to niestałość - pamiętajmy, że miłość i wszelka doskonałość jest owocem wierności. Trzecie to zapuszczanie korzeni w tym świecie poprzez nadmierne zatroskanie o sprawy materialne i próbę budowania szczęścia w oparciu o to, co posiadamy."

Ks. Mieczysław Łusiak SJ, "Trzy powody duchowej klęski", deon.pl

Miłość duchowa

"Miłość jest czymś bardzo duchowym, to nie jest powtarzanie "kocham cię" i kupowanie kwiatów. To jest dzień codzienny, to jest normalne zwykłe życie. Miłość prawdziwa to jest rzecz nieraz bardzo ciężka i trudna. To wybory, przezwyciężanie słabości."

Paweł Kukiz

wtorek, 24 lipca 2012

Ukłucia szpilek

"Gdy nic nie czuję, gdy jestem niezdolna do modlitwy, do praktykowania cnót, to właśnie chwila stosowna, aby szukać drobnych okazji, tych nic, które sprawiają więcej radości Jezusowi niż panowanie nad światem, a nawet więcej niż męczeństwo ofiarnie zniesione, takich jak uśmiech, miłe słówko, wypowiedziane wtedy, gdy miała-bym ochotę milczeć albo okazać znudzenie. Innym razem przełamywałam swoją wolę, zawsze gotową do górowania nad innymi, powstrzymywałam się od ciętych odpowiedzi, spełniałam drobne usługi bez przywiązywania do nich wagi lub siedziałam bez opierania się plecami. Bywało, że z miłości podnosiłam z ziemi szpilkę, by w ten sposób zbawiać dusze. Tylko Jezus może nadać taką wartośc naszym czynom. Zanim człowiek umrze od ciosu miecza, powinien umierać od ukłucia szpilek."

Św. Tereska od Dzieciątka Jezus, "Do Celiny", Karmel, 18 lipca 1893

Szemranie

"Szemranie to znak kryzysu wiary, poddania się wątpliwościom i braku zaufania. Aby przyjąć przychodzącego do człowieka Boga, który często ukrywa się za zasłoną znaków, potrzeba prostoty, pokory i otwartości."

Ks. Artur Wenner SJ, "Przyjśc do Jezusa", Posłaniec Serca Jezusowego, sierpień 2012

sobota, 21 lipca 2012

Pokarm dla żyjących

"Jezus umierając, sam stał się pokarmem dla żyjących. Jest Chlebem Życia, który karmi w drodze do Ojca i zaspokaja najgłębsze duchowe głody."

Ks. Stanisław Biel SJ, "Pokarm na drogę", Posłaniec Serca Jezusowego, sierpień 2012

piątek, 20 lipca 2012

Miłość do siebie

""Największe przykazanie" mówi o miłości Boga, bliźniego, ale także o miłości do samego siebie (por. Mk 12, 30-31). Rzeczywiście, ktoś niekochający siebie i zniechęcony do swojego życia lęka się nie tylko wyjść ku drugiemu człowiekowi, ale nie umie też przyjąć oferowanej mu miłości."

ks. Dariusz Kowalczyk SJ, "Dobrze, że istniejesz", deon.pl

Modlitwa z Jezusem

"Pewien mężczyzna odmawiał modlitwę wieczorną. Podszedł do niego Pan Jezus i przyglądał mu się uważnie. "Może byśmy porozmawiali" - zaproponował. "Poczekaj, aż skończę modlitwę" - odpowiedział mężczyzna."

ks. Krzysztof Grzywocz, "Dramat odmawianych modlitw i kłopot z wiarą", deon.pl

Wola Boża

"Jezus ma wszystkie dane, by wypowiadać się o Ojcu i wzywać nas do kultu Jego świętej woli. Wypowiedzi Jezusa nabierają szczególnej wartości przez to, że On nawet w Ogrójcu - przytłoczony perspektywą strasznej Męki - nie miał wątpliwości co do sensu i miłości obecnej w treści woli Ojca. Jezus rzec by można dobrze znał "ciężar właściwy" woli Ojca. Dlatego z jednej strony prosił Ojca o oddalenie kielicha cierpień, zaś z drugiej strony, niemal w tym samym momencie, "tak się modlił: Ojcze mój, jeśli nie może ominąć Mnie ten kielich, i muszę go wypić, niech się stanie wola Twoja!" (Mt 26, 42)."

Ks. Krzysztof Osuch SJ, "Wola Ojca i ogień Miłości - rozważanie", deon.pl

Pożywienie

"Potrzebuję, aby Jezus przekonał mnie, że pożywienie nie wystarcza, że jest w nas inny głód i inne pragnienie, któremu należy przyznać właściwe miejsce, bo dopiero wtedy te nasze głody zewnętrzne zostaną właściwie nasycone. Panie, obdarz mnie łaską braku, abym łaknął i pragnął."

Ks. Bogdan Długosz SJ, "Brak jest łaską", Posłaniec Serca Jezusowego, sierpień 2012

Życie modlitwy

"Życie modlitwy wymaga czasu. Od wszystkich: od duchownych i od świeckich. Modlitwa wymaga czasu, ponieważ Bóg działa w czasie. Sam istniejąc od wieków umieścił człowieka w czasie."

o. Józef Augustyn SJ, "Pragnienia modlitwy", deon.pl

niedziela, 15 lipca 2012

Odrobione zadanie

"Cierpienia nie można się "wyuczyć" i mieć to zadanie "z głowy", czyli odrobione. Za każdym razem, gdy cierpimy, serce musi ponowić w sobie akt wiary, nadziei i miłości."

O. Jerzy Zieliński OCD, "Czym rośnie dusza?", Głos Karmelu Nr 4, Lipiec-Sierpien 2012

piątek, 13 lipca 2012

Wolność

"Bóg bierze naprawdę serio ludzką wolność. Pozwala On wypowiedzieć człowiekowi swoje "nie" na ofertę miłości posuniętej aż do samowyniszczenia. Zezwala wolnemu człowiekowi wybrać radykalną izolację i samotność. Z drugiej strony, Bóg [...] niepokoi swoją miłością samotność zatwardziałego grzesznika zamkniętego w sobie samym. [...] Grzesznik znajduje się w piekle, ale nie jest już absolutnie sam. Jego samotność stała się współ-samotnością".

John J. O’Donnell

poniedziałek, 9 lipca 2012

Znak

"W istocie człowiek, Jezus z Nazaretu, jest transparentością Boga, w Nim Bóg mieszka w pełni. I podczas gdy także my szukamy zawsze innych znaków, innych cudów, nie dostrzegamy, że prawdziwym znakiem jest On – Bóg, który stał się ciałem. To On jest największym cudem wszechświata: całą miłością Boga zamkniętą w sercu człowieka, w obliczu człowieka."

Benedykt XVI, Castelgandolfo, 09.07.2012

Grzech zaniedbania

"Jednym z największych grzechów zaniedbania jest to, że nie myślimy o niebie. Nie spoglądamy z pełną nadziei radością w przyszłość, oczekując spotkania z Bogiem, który jest naszym Stwórcą. Można nieraz odnieść wrażenie, że do pewnego stopnia traktujemy naszą wiarę jak polisę ubezpieczeniową. Ubezpieczamy się "na życie", ale zasadniczo wolelibyśmy, żeby nie trzeba było z tej polisy korzystać."

ks. Mirosław Bożek SJ, "Tylko święci będą w niebie", deon.pl

Izba serca

"Dzisiaj Jezus „zagrody nasze widzieć przychodzi”. Przychodzi,  by przypomnieć wszystkim, także tym, którzy nie wiedzą, że Eucharystia jest Jego izbą, że tam Go można zawsze znaleźć. Największym Jego pragnieniem jest, by każde ludzkie serce było izbą, w której mógłby być u siebie."

O. Leon Knabit, "Znasz adres Jezusa?", Gość Niedzielny 22/2012

środa, 4 lipca 2012

Rozmnożenie chleba

"Podczas każdej Mszy Świętej przeżywamy rozmnożenie chleba jako rozdanie słowa oraz spożywamy ciało i krew Pańską. Nie sposób nie zadrżeć z przejęcia i religijnej, radosnej trwogi. Przyzwyczailiśmy się, co prawda, do tego wprost niemożliwego i w pewnym sensie szalonego wydarzenia, gdyż składają się nań zwykłe gesty kapłana, wyraźna symbolika chleba i wina, jak też związane z naszą kulturą liturgiczne zachowania. W tym wszystkim czujemy się zakorzenieni i niejako "u siebie". Niemniej jednak powinniśmy wciąż wzbudzać w sobie zdumienie i dziękczynienie. Podnosić serca i dłonie w poczuciu realizowania się największej z tajemnic. Jezus pośród nas, prawdziwy Chleb z nieba, żywy i ożywiający. Przekraczający cierpienie i śmierć. Bliski i kochający."

Ks. Jan Sochoń, "Po prostu... chleb", deon.pl

wtorek, 3 lipca 2012

Wola Boża

"Jeżeli prześledzimy uważnie wszystkie Ewangelie, to łatwo dostrzeżemy, iż troska o pełnienie woli Ojca była podstawową troską Jezusa. Jezus nazywa ją swoim pokarmem. Jezus żyje dzięki woli swojego Ojca. Znamy bardzo ostrą reakcję Jezusa na słowa Piotra, który chciał Go odwieść od pragnienia pełnienia woli Ojca: Zejdź Mi z oczu szatanie! Jesteś Mi zawadą, bo myślisz nie na sposób Boży, lecz na ludzki (Mt 16, 23). Jezus wyraźnie przeciwstawia myślenie na sposób Boży myśleniu ludzkiemu."

Ks. Józef Augustyn SJ, "Otwórz się na działanie Boga", deon.pl

poniedziałek, 2 lipca 2012

Nagła śmierć

„Rano myśl, że nie dożyjesz wieczora: a gdy wieczór nadejdzie, nie śmiej obiecywać sobie następnego poranku. Zawsze więc bądź gotów i żyj tak, aby cię śmierć znienacka zaskoczyć nie mogła. Wielu umiera nagle i niespodzianie."

Tomasz a Kempis, "O naśladowaniu Chrystusa"

niedziela, 1 lipca 2012

Jasny wzrok

"Eucharystia przywraca jasny wzrok. Patrząc z jej perspektywy, wszystko wraca do właściwych rozmiarów. Eucharystia przemienia ludzką ślepotę, przywraca jasność widzenia, pokazuje sprawy w ich właściwych rozmiarach. Eucharystia to pokarm nieśmiertelności, który otwiera oczy i przywraca jasność widzenia."

Ks. Mariusz Rosik, "Ciało za nas wydane", Życie Duchowe Wiosna 70/2012