niedziela, 31 marca 2013

Zbawcze znaczenie

"W perspektywie zmartwychwstania nabierają blasku ciemne strony ludzkiej egzystencji, cierpienia, przemijania, śmierci. Wszystko to, co trudne w naszym życiu, każda ciężka niewdzięczna praca, cierpienia i ofiary, mają głębokie zbawcze znaczenie, jeżeli niesiemy je razem z Chrystusem ukrzyżowanym i zmartwychwstałym."

abp Stanisław Budzik

Fot. Szymon Domagała, https://www.facebook.com/fotomalibu



Zwycięstwo!

"Prawdziwa radość ze zmartwychwstania Jezusa, jak samo zmartwychwstanie, jest dyskretna, wewnętrzna, cicha, ukryta, ale jednocześnie jest ona pełna mocy i Boskiej siły, która potrafi odmienić życie, zwyciężyć nienawiść, pokonać gniew, egoizm i pychę. Gdy uczniowie Jezusa uwierzyli ostatecznie w Zmartwychwstanie swojego Mistrza, potwierdzając swoją wiarę pełnym otwarciem na łaskę Jego Ducha, Ducha Świętego, stali się nowymi ludźmi. "

o. Józef Augustyn, "Doświadczyć czułości Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego", deon.pl

Fot. autorka bloga


Nieopisana radosc!

"Ta nieopisana radość przychodzi w sposób zaskakujący. Po straszliwej męce, śmierci i pogrzebaniu Chrystusa wydawało się, że to już koniec i że wszelka radość na zawsze odeszła z ziemi. Tymczasem okazało się, że to nowy początek, którego końca już nie będzie, bo Pan zmartwychwstał i żyje na wieki!"

Ks. Bronisław Mokrzycki SJ, "Oto są Święta Paschalne!", deon.pl

Fot. autorka bloga


sobota, 30 marca 2013

Świętość dziurawa

"Nie umiem być srebrnym aniołem - ni gorejącym krzakiem - tyle zmartwychwstań już przeszło -a serce mam byle jakie.Tyle procesji z dzwonami -tyle już Alleluja -a moja świętość dziurawana ćwiartce włoska się buja."

Ks. Jan Twardowski

Fot. autorka bloga



Cisza

"Wielka cisza. Święta i niezmącona. To jest najprawdziwszy i jedyny szabat. Wszystko dzisiaj spoczęło, bo spoczął Ten, który wszystko poruszył. To trudny dzień. Zwykle nie umiemy wytrzymać jego ciszy. Chcemy, żeby coś się działo, żeby chociaż ze święconką pójść. A ma się nie dziać. Przynajmniej nie tak, jak do tego przywykliśmy. Wielka Sobota uczy nas, że Jezus działa, może nawet najbardziej wtedy, gdy wydaje się nam, że nic się nie dzieje. On wtedy zstępuje do otchłani."

ks. Wojciech Czwichocki OP, „Oremus” Wielki Post 2007, s. 208

Fot. autorka bloga


 

piątek, 29 marca 2013

ogołocenie



"To dzień ogołocenia. Jezus Chrystus ogołocił się ze wszystkiego. Wszystko zostało Mu zabrane. A wszystko to dla nas. Dlatego to my, każdy jak może, bierzemy udział w Jego ogołoceniu: poprzez post, modlitwę, jałmużnę, umartwienia…"

ks. Stanisław Łucarz SJ, "Rozważanie na Wielki Piątek 29.03.2013", deon.pl

Fot. autorka bloga






Maryja na Kalwarii


"Na Kalwarii Maryja doświadcza bolesnego "wywłaszczenia" ze swego umiłowanego Syna. "Musi" oddać Go Bogu do końca, na śmierć. Żąda się od Niej, by wbrew swemu naturalnemu uczuciu miłości matki, współdziałała w bolesnym planie Ojca. Pod krzyżem Maryja dojrzewa do ostatecznego "tak". Jej ofiara zostaje przyjęta. Maryja oddaje Jezusa. Ale Jezus na krzyżu wskazuje Maryi dalszą drogę. Ma przekazać swoją miłość Jego uczniom; Jej miłości zostaje powierzony Kościół. Jezus w osobie Jana oddaje Maryi całą wspólnotę uczniów. Także nas."

ks. Stanisław Biel SJ, "Maryja na drodze krzyżowej", deon.pl

Fot. autorka bloga



czwartek, 28 marca 2013

Podniesienie

"Jezus wie, że czeka Go nowa Pascha i że On sam zajmie miejsce baranków ofiarnych, ofiarowując siebie samego na Krzyżu. Wie, że w tajemniczych darach chleba i wina będzie zawsze oddawał się swoim, otworzy im bramę ku nowej drodze wyzwolenia, do komunii z Bogiem żywym. Zmierza ku wyniesieniu Krzyża, ku miłości, która daje samego siebie. Ostatecznym celem Jego pielgrzymki są wysokości Boga samego, do których pragnie podnieść człowieka."

Benedykt XVI

Fot. autorka bloga
 

Służba

"Chrześcijaństwo to służba i Eucharystia ma nas prowadzić do służby innym. Eucharystia ma nas prowadzić do służby także wobec tych, którzy nas zdradzają, którzy nas wykorzystują, którzy nas opuszczają. W imię czego masz tak postępować? Czy jest jakieś racjonalne wyjaśnienie takiej postawy? Tak służył Jezus. Usługiwał uczniom, którzy Go zdradzili, zostawili, opuścili. On nie służył „za coś” ale „pomimo”."

autor anonimowy, "Święte Triduum Paschalne", http://www.slowo.redemptor.pl/pl

Fot. autorka bloga




środa, 27 marca 2013

Przespanie

"Niestety, szum medialny, przeciążenie pracą, albo po prostu zwykłe zaniedbania sprawiają, że często raczej przesypiamy Wielki Tydzień, albo gubi się on w przedświątecznej krzątaninie. Powinniśmy wszak przeżywać go w modlitewnym skupieniu towarzysząc Jezusowi. Spróbujmy więc odnaleźć konkretne impulsy do podjęcia osobistych rozważań na kolejne dni Wielkiego Tygodnia."

ks. Grzegorz Bartko, "Nie przespac Wielkiego Tygodnia", radiomaryja.pl

Fot. autorka bloga





Czas łaski

"Wielki Tydzień jest czasem łaski, który daje nam Pan, aby otworzyć drzwi naszych serc, naszego życia, naszych parafii, ruchów, stowarzyszeń i «wyjść» na spotkanie innych, stać się bliskimi, aby nieść światło i radość naszej wiary."

papież Franciszek

Fot. https://www.facebook.com/pages/Wielkopolska-znana-i-nieznana/448801728492807?ref=ts&fref=ts


 

wtorek, 26 marca 2013

Zwycięska strona

"Wielki Tydzień to czas, kiedy Bóg mówi, że przyszedł, żeby nieść z nami ból istnienia i żeby go uczynić radością, pomimo bólu. Jezus, poprzez swoją śmierć i Zmartwychwstanie pokaże nam zwycięską stronę życia."

bp Edward Dajczak

Fot. https://www.facebook.com/pages/Wielkopolska-znana-i-nieznana/448801728492807




Zburzenie muru

"Niesiecie Krzyż Chrystusa całemu światu, aby powiedzieć, że to na nim Jezus zburzył mur nieprzyjaźni, rozdzielający ludzi i narody oraz przyniósł pojednanie i pokój."

Papież Franciszek do młodzieży

Fot. autorka bloga


Wielki Tydzień

"Głębokie przeżycie i zrozumienie Wielkiego Tygodnia pozwala odkryć sens życia, odzyskać nadzieję i wiarę. Same Święta Wielkanocne, bez prawdziwego przeżycia poprzedzających je dni, nie staną się dla nas czasem przejścia ze śmierci do życia, nie zrozumiemy wielkiej Miłości Boga do każdego z nas. Wiele rodzin polskich przeżywa Święta Wielkanocne, zubożając ich treść. W Wielkim Tygodniu robi się porządki i zakupy - jest to jeden z koszmarniejszych i najbardziej zaganianych tygodni w roku, często brak czasu i sił nawet na pójście do kościoła w Wielki Czwartek i w Wielki Piątek. Nie pozwólmy, by tak stało się w naszych rodzinach."

Magdalena Lewandowska, "Jak przeżywać Wielki Tydzień", Tygodnik Katolicki Niedziela 13/2010

Fot. Szymon Domagała, https://www.facebook.com/pages/%C5%9Awiat-z-lotu-ptaka/117644475078501?ref=ts&fref=ts



 

poniedziałek, 25 marca 2013

Cierpliwośc

"Dobrze byłoby pomyśleć w tym Wielkim Tygodniu o cierpliwości Boga, o cierpliwości, jaką Pan ma wobec nas, naszych słabości, naszych grzechów."

papież Franciszek

Fot. http://sudetyonmymind.wordpress.com/


Niczego nie traci

"Kto oddaje Bogu wszystko, co posiada, niczego nie traci, lecz zachowuje to w dojrzałej postaci. Chrystus na Krzyżu, ofiarowując siebie Ojcu, umiera, nie traci jednak swojego życia - staje pośrodku swoich uczniów jako zmartwychwstały. Kapłan, wznosząc ku niebu chleb i wino podczas Eucharystii, nie traci ich, lecz otrzymuje z powrotem jako Ciało i Krew Chrystusa. Każdy dar człowieka włączony w Ofiarę Syna nie zatraca się, lecz pozostaje przemieniony."

Ks. Krzysztof Grzywocz, "Bogate człowieczeństwo i postawa ofiary", Życie duchowe Zima 2013 s. 10

Fot. autorka bloga


niedziela, 24 marca 2013

Jego Męka

"Kiedy patrzymy na Jezusa podczas Jego Męki, to możemy dojść do wniosku, że jest On tylko bezwolnym przedmiotem w rękach oskarżycieli. No bo jakie ma wyjście? Tu Go zaciągną, tam Go popchną. Jednak Chrystus dobrowolnie stał się pasywny, co w oczach ludzkich mieni się słabością, naiwnością, wielką przegraną. Milczy, nie oddaje złem za zło, nie dochodzi swoich praw, nie narzeka i nie krzyczy, nie przejawia żadnych oznak agresji, przyjmuje na siebie cierpienie, zło i ludzkie okrucieństwo."

ks. Dariusz Piórkowski SJ, "Ja już nic nie mogę. Naprawdę?", deon.pl

Fot. http://sudetyonmymind.wordpress.com/


 

Oczyszczenie

"Gdy uklękniesz przed spowiednikiem, wyobraź sobie, że jesteś na Kalwarii u nóg ukrzyżowanego Jezusa, którego Przenajdroższa Krew spływa na ciebie strumieniami, aby cię oczyścić z twoich nieprawości."

Św. Franciszek Salezy, "Filotea", s. 64

Fot. autorka bloga


Wołanie serca

"Idąc na modlitwę, trzeba ci całym sercem zawołac do swego serca: O, serce moje, serce, Bóg tu jest naprawdę!"

św. Franciszek Salezy, "Filotea", s. 81

Fot. Szymon Domagała, http://fotografia-lotnicza.com/


sobota, 23 marca 2013

Cud życia

"My już teraz jesteśmy wzięci do nieba, bo uczestniczymy w boskim życiu. I z tego się cieszmy. Ale także jesteśmy w drodze do Ojca, otrzymaliśmy moc Ducha, aby stawać się Bożym cudem w świecie. Bracie i siostro, zapytaj się dzisiaj, jakiego cudu Bóg od ciebie oczekuje."

ks. Dariusz Piórkowski SJ, "Bądź cudem Boga na ziemi", deon.pl

Fot. Szymon Domagała, https://www.facebook.com/pages/Świat-z-lotu-ptaka/117644475078501?fref=pb
 

Supermarketowy świat

"W naszym doskonałym supermarketowym świecie każdego dnia przesuwamy granicę poznania, doświadczenia, czasu i przestrzeni, próbując odnaleźć szczęście, długowieczność i spełnienie. Chodzimy z nosami przy ziemi, szukając radości i wiecznej szczęśliwości tam, gdzie jej nie ma. Tylko od czasu do czasu zadzieramy głowy, by spojrzeć w niebo i sprawdzić, czy przypadkiem... nie spadnie deszcz albo śnieg. A przecież chrześcijanin powinien delektować się pojęciem nieba, smakować je i raz na zawsze wpisać w swój GPS jako najważniejszy cel ziemskiej podróży!"

Małgorzata Szewczyk, "Którędy do Nieba?", Przewodnik Katolicki 23/2011

Fot. autorka bloga


Misja zbawienia

"Misja zbawienia jest powszechna: dla każdego człowieka i dla całego człowieka. Jest ona zadaniem całego Ludu Bożego, wszystkich wiernych. Misyjnośc powinna w ten sposób stać się pasją każdego chrześcijanina; pasją zbawienia świata i gorliwego zaangażowania w ustanowienie Królestwa Ojca."

Bł. Jan Paweł II, orędzie na Światowy Dzień Misyjny 1999

Fot. autorka bloga


piątek, 22 marca 2013

Płacz pod Krzyżem

"Pod Jego krzyżem płaczą cierpiący. Czyż jest taka otchłań nędzy, która nie byłaby Jego otchłanią? Czy są takie łzy, których nie uświęciłyby Jego łzy? Jakie cierpienie, aby być znoszone w nadziei, potrzebuje wiedzieć coś więcej ponad to, że znosił je Syn Człowieczy, który był Synem Bożym?"

ks. Karl Rahner SJ, "Czy jestem przy Ukrzyżowanym?", deon.pl

Fot. http://sudetyonmymind.wordpress.com/


 

Cierpienie

"Jezu, jeśli miłujemy Cię bardzo, będziemy zdolni wiele wycierpieć dla Ciebie, jeśli zaś mało miłujemy, mało zdołamy cierpieć."

św. Teresa od Jezusa, "Droga doskonałości"

Fot. Szymon Domagała, https://www.facebook.com/pages/Świat-z-lotu-ptaka/117644475078501?fref=pb

 

Najciemniejsza noc

"Nawet w najciemniejszą noc Jezus jest światłem, które nigdy nie gaśnie."

Benedykt XVI

Fot. autorka bloga


czwartek, 21 marca 2013

Poświęcenie

"Czy bez wielkich ceregieli oddajemy nasz czas, siły, talenty? Czy przynajmniej czasem ktoś patrzący z boku mógłby powiedzieć, że się dla kogoś autentycznie poświęcamy?; że pogodnie przyzwalamy, by zużywały się nasze siły i zdrowie? I że w imię wiernej i ofiarnej miłości potrafimy wystawić się na napięcia, jeśli jak trzeba! Czy bez paniki i rozdzierania szat potrafimy znieść odrzucenie ze strony ludzi "inaczej" myślących i zadowolonych ze swego cwaniactwa, pokrętności myślenia i urządzania się wyraźnie kosztem innych, z reguły słabszych? Czy w obliczu naporu idei i ideologii lekceważących Boga i Chrystusowy Kościół potrafmy - mając Boską Miłość w sercu - pamiętać, że ostatnie zdanie należy do Wszechmocnego i Miłującego Boga Ojca?"

o. Krzysztof Osuch, "Ofiarowanie Pańskie i nasze ofiarowania", deon.pl

Fot. Szymon Domagała, https://www.facebook.com/pages/Świat-z-lotu-ptaka/117644475078501?fref=pb


 

Ból grzechu

"Zawstydzenie i ból z powodu grzechów mają obudzić w nas odczucie bezradności, z którego zrodzi się najważniejsze doświadczenie: pragnienie powierzenia naszej grzesznej przeszłości w ręce dobrego i miłosiernego Ojca. Skoro sam nic nie mogę poradzić z moim grzechem, zostaje mi tylko jedno: oddać go w ręce Pana, który ze mną i moim grzechem może zrobić wszystko."

o. Józef Augustyn SJ, "Jak przygotować się do wielkanocnej spowiedzi?", deon.pl

Fot. Szymon Domagała, https://www.facebook.com/pages/Świat-z-lotu-ptaka/117644475078501?fref=pb
 

Towarzyszenie

"Towarzyszenie Jezusowi na Drodze Krzyżowej musi prowadzić do odkrycia prawdy o sobie, o moim grzechu, o mojej winie. Jezus został skazany i cierpi przeze mnie! Więc ja nie mogę się tylko przyglądać, nie mogę być widzem, nawet zaangażowanym emocjonalnie, bo jestem częścią tego dramatu."

Ks. Tomasz Jaklewicz, "Droga na Golgotę", Gość Niedzielny 17 marca 2013

Fot. autorka bloga


środa, 20 marca 2013

Miód

"Wszystek miód, jaki można zebrać z kwiatów tego świata, nie ma w sobie tak wielkiej słodyczy, jak żółć i ocet Pana naszego Jezusa Chrystusa."

św. Ignacy Loyola

Fot. autorka bloga



Nowy wzrok

"Nawrócenie zaczyna się od zmiany myślenia. Nawrócenie to przywrócenie wzroku. To wzięcie odpowiedzialności za swoje czyny. To przyjęcie prawdy o byciu kochanym mimo swoich błędów i niedoskonałości. To przekonanie, że zmiana nie dokona się na zasadzie cudu, ale na zasadzie trudu: mozolnego wysiłku szczerego konfrontowania swojego postępowania z zasadami Dekalogu, z głosem sumienia. Ta zmiana zaczyna się od pierwszego i chyba najtrudniejszego kroku. Od przyznania się: „Panie, nie widziałem, nie rozumiałem, myślałem jak pijany!”. Czy  masz odwagę zobaczyć na nowo? Czy dostrzegasz w sobie swoje „pijane myślenie”? Porozmawiaj o tym z Bogiem. A On pomoże Ci dalej. Nikt nie może zastąpić Cię w tym pierwszym i najważniejszym kroku."

ks. Dariusz Michalski SJ, "Nowy wzrok", www.rekolekcje.jezuici.pl

Fot. Szymon Domagała, https://www.facebook.com/pages/Świat-z-lotu-ptaka/117644475078501?fref=pb


Smutek

"Chrześcijanin nie ma prawa być smutny, ani przygnębiony. Chrześcijanin musi wiele wycierpieć, bo taka drogę wskazał Jezus swoim naśladowcom. Lecz chrześcijanin, jeśli chce być autentyczny, musi znać motywy swojej wiary, nadziei i miłości."

Ks. Stanisław Kurlandzki MIC, "Znam twoje czyny. Listy z Ruandy", s. 8

Fot. autorka bloga


wtorek, 19 marca 2013

Być

"Bóg jest dla nas zaw­sze, tyl­ko my nie zaw­sze jes­teśmy dla Boga."

Anna Kamieńska

Fot. Szymon Domagała, https://www.facebook.com/pages/Świat-z-lotu-ptaka/117644475078501?fref=pb


 

Pozostał

"Jezus historii był, pojawił się, zauważali go ludzie. Dowodzą tego historyczne badania. Istniał faktycznie. Ludzie Go słyszeli, widzieli, można było Go rozpoznać. Po jakimś czasie, kiedy wykonał to, co miał do wykonania, odszedł w swoje strony, do Ojca. A skoro odszedł, bo wykonał swoją misję, to czy już Go nie ma? I tu się zaczyna moment, który trochę trudno "ogarnąć". Nie ma Go, a jest. Był, minął, i nie minął. Odszedł i pozostał. Zabrał Siebie i wszystko, co Jego, a pozostawił Siebie i wszystko, co Jego."

ks. Paweł Prüfer, "Nawróć się, bo co masz do roboty"

Fot. Szymon Domagała, https://www.facebook.com/pages/Świat-z-lotu-ptaka/117644475078501?fref=pb



Trudna miłość

"Jak trudno jest miłować - ale jak warto jest miłować!"

prymas Stefan Wyszyński

Fot. Szymon Domagała, https://www.facebook.com/pages/Świat-z-lotu-ptaka/117644475078501?fref=pb


 

poniedziałek, 18 marca 2013

Mistrz

"Uczeń Jezusa naśladuje swego Mistrza zarówno w radości i chwale, jak i w cierpieniu."

ks. Stanisław Biel SJ, "Naśladowac Jezusa w znoszeniu krzywd", deon.pl

Fot. Szymon Domagała, https://www.facebook.com/pages/Świat-z-lotu-ptaka/117644475078501?fref=pb


 

Naśladować Jezusa

"Naśladować Jezusa znaczy pójść Drogą Krzyżową. Nie dlatego, że Bóg lubuje się we krwi i śmierci. Ale dlatego, że miłość oznacza zgodę na danie siebie bez względu na cenę."

ks. Tomasz Jaklewicz, "Droga na Golgotę", gosc.pl

Fot. https://www.facebook.com/pages/Wielkopolska-znana-i-nieznana/448801728492807
 
 

Przebaczenie

"Bóg nigdy nie zmęczy się tym, by nam przebaczać. Problem w tym, że to nas męczy proszenie Go o przebaczenie."

papież Franciszek

Fot. https://www.facebook.com/pages/%C5%9Awiat-z-lotu-ptaka/117644475078501?fref=pb


 

niedziela, 17 marca 2013

Słuchanie

"Musimy koniecznie zmienić nasze „zwyczaje”, słuchania wyłącznie siebie, jeśli chcemy uchronić nasza wiarę, która ma swe źródło właśnie w słuchaniu. Rodzice i wychowawcy powinni zaobserwować „ w sobie” czy umieją słuchać i czy ci do których mówią słuchają. Powinni również uczyć słuchania. Pan Bóg dał nam dwoje uszu, a jedne usta byśmy dwa razy więcej słuchali niż mówili."

Adam Pietrzak, "Słuchanie", opoka.org.pl

Fot. Szymon Domagała, https://www.facebook.com/pages/Świat-z-lotu-ptaka/117644475078501?ref=ts&fref=ts


 

Wyobraźnia miłosierdzia

"Ważnym przejawem wyobraźni miłosierdzia jest zdolnośc do przekroczenia progu własnego domu, plebanii, klasztoru, miasta, kraju czy kontynentu, aby dostrzec ludzi potrzebujących pomocy. Pełnienie dzieł miłosierdzia domaga się więc wrażliwego serca i otwartych oczu, dzięki którym jesteśmy w stanie dostrzec całą "nędzę żywota tego po świecie rozsianą."

o. Józef Augustyn SJ, "Wyobraźnia miłosierdzia ks. Piotra Skargi", Życie duchowe jesień 72/2012

Fot. Szymon Domagała, https://www.facebook.com/pages/Świat-z-lotu-ptaka/117644475078501?ref=ts&fref=ts



sobota, 16 marca 2013

Opiekuńcze skrzydła

"Kiedy coś mi się nie udaje, wtedy oddaje się pod opie­kuń­cze skrzy­dła Pana Boga. Wiem wtedy, że jest przy mnie, czuję to. Mo­dlę się o to, by żad­nemu z zawodników nic się nie stało. Bym umiał cie­szyć się ze zwy­cię­stwa i god­nie przy­jął po­rażkę. Dzię­kuję za wszystko Panu Bogu, bo Jemy wszystko za­wdzię­czam."

Kamil Stoch

Fot. http://sudetyonmymind.wordpress.com/


 

Rany

"Pokażmy nasze rany Jezusowi, odsłońmy je przed Nim, pozwólmy aby je opatrzył jak dobry Samarytatnin, zalewając je winem i oliwą. Pozwólmy, by złagodził nasze cierpienie i nas uleczył."

o. Józef Augustyn SJ, "Intymne relacje z Jezusem", Życie duchowe jesień 72/2012

Fot. http://walbrzych-on-my-mind.blogspot.com/


Płacz

"Zam­knij oczy, ale nie umieraj. Masz pra­wo do płaczu. A po­tem wstań i wal­cz o następny dzień."

Anna Kamieńska

Fot. Szymon Domagała, https://www.facebook.com/pages/Świat-z-lotu-ptaka/117644475078501?ref=ts&fref=ts


 

piątek, 15 marca 2013

Zmiana życia

"Nawrócony, nowy człowiek zaczyna dostrze­gać, że jest coś ważniejszego niż troszczenie się tylko o dobro własne. Diametralnie zmienia się jego życie. To tak, jakby małżonkom narodziło się dziecko; oni dobrze wiedzą, że ich dotychczasowe życie w pewnym stopniu się skończyło. Teraz zaczęło się wstawanie w nocy, zmienianie pieluszek i karmienie o sta­łych porach. Zdają sobie jednak sprawę z tego, że gdyby po urodzeniu dziecka żyli jak dawniej, tylko dla siebie, skrzywdziliby je. Nawrócenie nie jest łatwe, bo trzeba zacząć żyć według zalecenia: Szukajcie najpierw królestwa Bożego, a wszystko będzie wam dane (por. Mt 6, 33)."

ks. Stefan Czermiński w wywiadzie Urszuli Jagiełło, "Pokuta to nie tylko modlitwa po spowiedzi", deon.pl

Fot. https://www.facebook.com/pages/Wielkopolska-znana-i-nieznana/448801728492807


 

Wybór

"Bóg nie usuwa tak po prostu zła, bo ono jest wynikiem ludzkiego wyboru, polegającego na odrzuceniu dobra. Bóg nigdy nie odbierze nikomu możliwości odrzucenia Go (czyli dobra), bo stworzył nas wolnymi. Ale pomimo tego Bóg ma władzę nad złem, co wyraża się tym, że wpisał je w swoje zbawcze plany, przez co zło stało się wręcz "narzędziem" naszego zbawienia."

ks. Mieczysław Łusiak SJ, "Wina może być użyteczna", deon.pl

Fot. Szymon Domagała, https://www.facebook.com/pages/Świat-z-lotu-ptaka/117644475078501?ref=ts&fref=ts



Bez krzyża

"Bez krzyża możemy być księżmi, biskupami, kardynałami, papieżami, ale nie jesteśmy uczniami Pana."

papież Franciszek, 14.03.13 homilia wygłoszona podczas pierwszej Mszy Świętej jako biskupa Rzymu

Fot. autorka bloga



czwartek, 14 marca 2013

Obecnośc Boża

"Zaczynaj wszelką modlitwę, czy to myślną czy ustną, od stawienia się w obecności Bożej. Od tego prawidła nie odstępuj nigdy, a przekonasz się wkrótce, jak bardzo ci ono pożyteczne."

św. Franciszek Salezy

Fot. Szymon Domagała, https://www.facebook.com/pages/Świat-z-lotu-ptaka/117644475078501?ref=ts&fref=ts


Zaszczyt

"Ci, którzy otrzymują władzę, na tyle mogą się nią szczycić, na ile szczyciliby się, gdyby im zostało powierzone zadanie obmywania nóg braciom."

św. Franciszek z Asyżu

Fot. https://www.facebook.com/papiezfranciszek
 

Habemus papam!

"Zanim udzielę wam błogosławieństwa, pomódlcie się za mnie. Zaczynamy tę drogę Kościoła w Rzymie, biskup i lud razem, drogę braterstwa, miłości, zaufania między nami. Módlmy się za siebie nawzajem, za cały świat, aby było wielkie braterstwo. Niech ta droga Kościoła będzie owocna dla ewangelizacji."

papież Franciszek

Fot. Szymon Domagała, https://www.facebook.com/pages/Świat-z-lotu-ptaka/117644475078501?ref=ts&fref=ts
 

środa, 13 marca 2013

Fałsz

"Człowiek dając wiarę szatanowi wchodzi w skonstruowaną przez niego świat fałszu. Wszystko ulega odwróceniu: prawda zostaje nazwana kłamstwem, a kłamstwo prawdą; źródło prawdy, jedynie prawdomówny Bóg zostaje nazwany kłamcą, a ten, który jest kłamcą prezentuje się jako żywa prawdomówność; Miłość nazwana zostaje zagrożeniem i podstępem, a prawdziwe zagrożenie i podstęp przybierają szaty życzliwości i miłości; Życie zostaje nazwane śmiercią, a śmierć życiem. Duchowe podstawy człowieczeństwa zostają wstrząśnięte."

ks. Stanisław Łucarz SJ, "Rozważania na Wielki Post - 25.02.2013", deon.pl

Fot. Szymon Domagała, https://www.facebook.com/pages/Świat-z-lotu-ptaka/117644475078501?ref=ts&fref=ts


 

wtorek, 12 marca 2013

Rany Jezusa

"Jezus pozwala dotknąc Tomaszowi swoich ran. Kontemplujmy ten niezwykły gest. Przypatrzmy się z uwagą, jak wkłada palec do ran rąk i nóg Pana, a całą rękę do rany Jego boku. Dotykac zranionego ciała to wyraz szczególnej intymności. Co dla nas znaczy dotknac ran Jezusa? To dotknąc Jego cierpienia, męki i krzyża, Jego bezgranicznego bólu i samotności, w czasie której woła z przerażeniem godnym człowieka: Boże mój, Boże mój, czemuś mnie opuścił? Dla Jezusa cierpiec na krzyżu, to wziąc na siebie nasze grzechy. Dla nas dotknąc Jego krzyża, to dotknąc naszych grzechów, które ukrzyżowały Baranka Bożego."

o. Józef Augustyn SJ, "Intymne relacje z Jezusem", Życie Duchowe jesień 72/2012

Fot. https://www.facebook.com/pages/Wielkopolska-znana-i-nieznana/448801728492807