sobota, 31 sierpnia 2013

Ostatnie miejsce

"Jezusa odnajduje się na ostatnim miejscu. Kiedy przyszedł między nas, nie znalazł „miejsca” dla siebie i został złożony w żłobie. Kiedy odchodził - był wyprowadzony poza Jerozolimę i ukrzyżowany pośród łotrów. Siadanie na ostatnim miejscu to nie jakaś lekcja savoir vivre, ale odnajdywanie Boga tam, gdzie On rzeczywiście daje się odnaleźć. W uniżeniu nie chodzi również o ujmowanie sobie godności i zaniechanie talentów, ale raczej odnajdywanie tej godności w byciu z Bogiem i inwestowanie talentów we właściwym kierunku."

ks. Marek Białożyt SCJ, "Zasiąść na ostatnim miejscu", http://profeto.pl/lectio-divina/rok-c,3213.html

Fot. Marysia Pulikowska


 

Zadanie

"Miłość to zadanie, które Bóg wciąż nam wyznacza, może po to, by zagrzewać nas, abyśmy stawiali wyzwania losowi."

bł. Jan Paweł II

Fot. Marysia Pulikowska


 

piątek, 30 sierpnia 2013

Bogactwo

"Bogatym nie jest ten, kto posiada, ale ten, kto „rozdaje”, kto zdolny jest dawać."

bł. Jan Paweł II

Fot. Kamil Syc
 
 

Nieprzyjazne myśli

"Trzeba też rozpoznawać w sobie i od razu eliminować każdą nieprzyjazną myśl o braciach, gdy tylko się w nas pojawi. W przeciwnym razie pozwalamy siłom zła wykorzystywać nasze umysły jako nadajniki nienawiści, zła i gniewu."

Mnich z zakonu Kartuzów

Fot. Izabela Trawińska




Poszukiwanie Boga

"Nie szu­kaj Bo­ga w zaświatach. On jest przy tobie."

bł. Matka Teresa z Kalkuty

Fot. Izabela Trawińska


 

czwartek, 29 sierpnia 2013

Wezwanie

"W obliczu wezwania Jezusa człowiek nie może się wahać, zwlekać ani odkładać decyzji na później. W takiej sytuacji nie podejmie powołania. Powołanie Jezusa jest łaską, która niepodjęta, przemija."

ks. Stanisław Biel SJ, "Pójdź za mną", deon.pl

Fot. AKM Cabo Verde 2012


 

Pozory

"Bóg  nie chce, abyśmy jedynie na zewnątrz wyglądali pięknie, bo być może uda nam się oszukać swoją mamę, brata, kolegę, profesora, ale pamiętajmy, że Boga nie oszukamy! On widzi więcej, niż nasza mama, tata,  brat, koleżanka. On widzi o wiele więcej, bo  zna nasze serca, motywacje, słowa wypowiedziane nawet w myślach. Przed Nim nie możemy udawać. On jest Prawdą i żąda, abyśmy żyli w prawdzie i stawali w prawdzie przed Nim i przed drugim człowiekiem. Nie bądźmy aktorami w naszym życiu rodzinnym, towarzyskim, a tym bardziej w życiu duchowym."

kl. Andrzej Surdykowski, "Na pokaz", profeto.pl

Fot. https://www.facebook.com/pages/Wielkopolska-znana-i-nieznana/448801728492807


 

Przerażenie

"Co najgłębiej tkwi w człowieku? Porażający lęk. Boimy się: śmierci, cierpienia, jutra. Lękamy się życia. Jesteśmy przerażeni tym, co czeka nas jutro. Przychodzą chwile, gdy nawet najwięksi twardziele muszą się przyznać do tego, że się boją. Jesteśmy „chodzącym lękiem”. Jedyną osobą, która może nas z tego strachu uwolnić jest Bóg. Uleczyć nas może tylko miłość, która się przed niczym nie cofnie. Demon tresuje. Ale Bóg jest mocniejszy. Taki atak sił ciemności boleśnie rani, ale jednocześnie w tym samym momencie Bóg nas głębiej uzdrawia. On każde zło obróci na dobro. Demony żywią się naszym lękiem, nie potrafią znieść naszego dobrego humoru i lekceważenia."

o. Augustyn Pelanowski OSPPE

Fot. Olga Pawłowska




środa, 28 sierpnia 2013

Smutek

"Nigdy nie bądźcie ludźmi smutnymi: chrześcijanin nigdy nie może być smutny! Nie ulegajcie nigdy zniechęceniu! Nasza radość nie z pochodzi z posiadania wielu rzeczy, ale rodzi się ze spotkania Osoby: Jezusa, który jest pośród nas; rodzi się z tego, że wiemy, iż z Nim nigdy nie jesteśmy sami, nawet w chwilach trudnych, nawet kiedy na drodze życia napotykamy problemy czy przeszkody, które wydają się nie do pokonania, a jest ich tak wiele!"

papież Franciszek

Fot. Kamil Syc


 

Niebo

"Msza Święta jest niebem schodzącym na ziemię."

Scott Hahn, "Uczta Baranka"

Fot. Kamil Syc



Problemy

"Nie mar­tw się tak bar­dzo prob­le­mami, ja­kimi żyje świat, ale po pros­tu od­po­wiadaj na pot­rze­by kon­kret­nych ludzi."

bł. Matka Teresa z Kalkuty

Fot. Kamil Syc


Głos

"Jezus chce, byśmy uchwycili Jego głos w Słowie. Głos to coś żywego, w przeciwieństwie do martwych słów. W głosie Jezusa brzmi właśnie Jego troska o nasze życie. Więc jeśli rzeczywiście dosłyszałem Jego głos, to jest to na pewno wezwanie mnie do życia. Każdy z nas jest wzywany przez ten głos, by coś ważnego zrobić ze swoim życiem."

ks. Jacek Poznański SJ, "Usłyszeć głos Jezusa", Posłaniec Serca Jezusowego

Fot. Izabela Trawińska
 
 

wtorek, 27 sierpnia 2013

Ubodzy

"Chrystus mówił wyraźnie, że droga do Niego wiedzie poprzez ubogich. Po prostu ubogi to Chrystus. Dla mnie nie ma innej drogi do Boga, jak dostrzeżenie Chrystusa w człowieku ubogim. Być może inni widzą to odmiennie. Dla mnie osobiście wszystko inne jest nieprawdą. To znaczy, jeśli ja chcę rzeczywiście naśladować Chrystusa, jeśli Ewangelia jest dla mnie prawdą, to jest to jedyna droga, żeby tę prawdę wcielić w życie. Szukałam prawdy, a jeśli znalazłam ją w Ewangelii, to dalej musiałam już być konsekwentna."

s. Małgorzata Chmielewska

Fot. Kamil Syc


 

Grzech

"Grzech nas osłabia. Sprowadza na niższy poziom. Często trudno to sobie uświadomić, bo myślimy, że obraziliśmy Boga grzechem. Pamiętajmy jednak, że nasze grzechy niczego Bogu nie ujmują. On nie obrazi się na nas. Z drugiej strony, rozumiemy też wagę grzechu, patrząc na Chrystusa ukrzyżowanego. Odkupienie nie było „spacerkiem”, to przejście przez nędzę człowieka, przez wszystkie skutki jego grzechu."

o. Jordan Śliwiński OFMCap, "Grzech, który jest we mnie", Głos Ojca Pio

Fot. Marysia Pulikowska


 

Mieszkania

"W Jezusowych słowach i czynach nie ma dla nas ludzi niczego wspanialszego i ważniejszego niż wiadomość o tym, że w Domu Ojca jest mieszkań wiele i że z wielką Miłością Boskie Osoby oczekują na nasze wejście do wspaniałych mieszkań w Domu Ojca!"

o. Krzysztof Osuch SJ, "Przyjdźcie na Ucztę! Mt 22,1-10", http://osuch.sj.deon.pl/2013/08/22/k-osuch-sj-przyjdzcie-na-uczte-mt-221-10/

Fot. AKM Jerozolima 2013



poniedziałek, 26 sierpnia 2013

Odkrywanie siebie

"Przez całe życie odkrywamy siebie. Rozwijając nasze talenty służymy nie tylko sobie, ale także innym ludziom. Dzięki temu stajemy się jeszcze lepszym "winem", które każdy chce "pić". Aby smak tego wina był dobry, potrzeba nam czasu. Tylko w ten sposób rozwijamy nasze zdolności i umiejętności, które wsparte pracą i systematycznością dają "smak" naszemu życiu, ale tez i tych, którzy są wokół nas. Dlatego zachęcani jesteśmy do tego, aby być "dobry winem", które smakuje w dzień i w nocy."

ks. Mariusz Han SJ, "Na dobranoc i dzień dobry - J 2, 1-11", deon.pl

Fot. https://www.facebook.com/pages/Wielkopolska-znana-i-nieznana/448801728492807



Cuda

"Ci, którzy się boją cudów Pana, boją się Pana cudów!” 

o. Emiliano Tardif

Fot. Izabela Trawińska




Życie z Bogiem

"Życie z Bogiem nie wymaga od nas nadludzkiego wysiłku, spędzenia go poza naszym światem, ale jest zaproszeniem by codzienność przeżywać z Nim. I wcale to nie ułatwia naszych problemów, ale pozwala mieć Kogoś koło siebie, a przecież cierpimy na jedną chorobę – samotność. Gdzieś tam, w sercu czujemy się osamotnieni. I tutaj właśnie warto Boga wpuścić. Niech On troszczy o naszą codzienność, o nasze braki, również te banalne."

o. Grzegorz Kramer SJ, "MBCz", http://kramer.sj.deon.pl/

Fot. Kamil Syc


 

Ciasna brama

"Patrząc na Jezusa codziennie przeciskającego się przez „ciasne drzwi” ubóstwa, niewygód, odrzuceń, lekceważenia Jego czynów i delikatnej miłości, wzmacniamy się. Nabieramy przekonania, że i my winniśmy czynić to samo, zachowując w sercu pewność, że staniemy się uczestnikami Jego zwycięstwa i wiecznej chwały."

o. Krzysztof Osuch SJ, "Liczba zbawionych", http://osuch.sj.deon.pl/2013/08/25/k-osuch-sj-liczba-zbawionych/

Fot. https://www.facebook.com/pages/Wielkopolska-znana-i-nieznana/448801728492807
 

niedziela, 25 sierpnia 2013

Chodź i zobacz

"Wiele słyszymy dzisiaj na temat Jezusa. Tyle świadectw, kazań, rekolekcji, multimedialnych form głoszenia, akcji ewangelizacyjnych… Ale czujemy dobrze, że najważniejsze musi dokonać się osobiście – moje spotkanie sam na sam ze Zbawicielem, jak to się mówi w „cztery oczy”, „twarzą w twarz”, by doświadczyć Jego dotknięcia, by poczuć się dostrzeżonym przez Niego, w moim niepowtarzalnym przeżyciu wiary, pod moim drzewem figowym.. Chodź i zobacz…"

ks. Robert Ptak SCJ, "Chodź i zobacz", http://profeto.pl/komentarze-na-kazdy-dzien/ks-robert-ptak-scj,3159.html

Fot. Marysia Pulikowska


Drzwi

"On jest drzwiami, przejściem do zbawienia. On nas prowadzi do Ojca. A brama, którą jest Jezus, nigdy nie jest zamknięta, jest zawsze otwarta, te drzwi nigdy nie są zamknięte, i to dla wszystkich, bez różnicy, bez wyjątku, bez przywilejów. Ponieważ, jak wiecie, Jezus nikogo nie wyklucza. Ktoś z was być może mi powie: "Ale, ojcze, z pewnością ja zostałem wykluczony, gdyż jestem wielkim grzesznikiem: popełniłem złe uczynki, zrobiłem ich tak wiele w życiu..." Nie, nie jesteś wykluczony! Właśnie dlatego jesteś wybrany, gdyż Jezus wybiera grzesznika, zawsze. Aby mu wybaczyć, aby go kochać. Jezus czeka na ciebie, aby cię przygarnąć. Nie bój się: On na ciebie czeka."

papież Franciszek

Fot. Marysia Pulikowska


Niesprawiedliwość

"Każdy, kto dopuszcza się niesprawiedliwości, choćby należał do Ludu Wybranego czy wspólnoty Kościoła, naraża siebie na potępienie. Albowiem nie jedynie sam fakt przynależności do Kościoła jest biletem do nieba, do świętości. Wielu współczesnych katolików tak by właśnie chciało. Uważają oni, że sakrament chrztu św. i odprawienie 9 Pierwszych Piątków Miesiąca jest już gwarantem wiecznej szczęśliwości. Ci nade wszystko muszą uważać, aby w drodze do nieba nie wyprzedzili ich ci, którzy autentycznie poszukują Prawdy i to poszukiwanie Boga potwierdzają uczciwym życiem."

ks. Jan Strzałka SCJ, "Każdy", http://profeto.pl/komentarze-na-kazdy-dzien/ks-jan-strzalka-scj,3165.html

Fot. Marysia Pulikowska



Niechciana modlitwa

"Im bardziej ktoś nie chce, by się za niego modlono, tym bardziej należy to czynić. W przeciwnym przypadku zostawiasz swojego bliźniego samemu sobie. Kto mu wówczas pomoże, jeśli nie Ty? Bóg tak bardzo pragnie, byśmy się modlili za siebie i za innych. Miłość, cierpliwość i modlitwa to nasz oręż, to właśnie to, co ma nas wyróżniać spośród innych. Nie poddawaj się."

Sandra Kwiecień, "Niechciana modlitwa", http://ddak.wordpress.com/

Fot. Szymon Domagała, https://www.facebook.com/pages/%C5%9Awiat-z-lotu-ptaka/117644475078501?fref=ts


sobota, 24 sierpnia 2013

Wymagania Ewangelii

"Ciasne drzwi” mogą być obrazem wymagań, które stawia Ewangelia. Jezus mówi „usiłujcie”, czyli walczcie, starajcie się. Jest tu w oryginale czasownik „agonidzomai”, od którego pochodzi słowo „agonia”. Nie zmieścisz się do nieba obciążony tysiącem rzeczy, poglądów, spraw, które uważasz za niezbędne. Trzeba się odchudzić, oczyścić, uwolnić od tego balastu. Stać się ubogim, czyli wewnętrznie wolnym."

ks. Tomasz Jaklewicz, "Odchudzanie duchowe", Gość Niedzielny 34/2013

Fot. Marysia Pulikowska



Sprawdzian

"Sprawdzianem naszej miłości do Pana Boga, zawsze jest to, na ile potrafimy kochać człowieka."

ks. Michał Olszewski SCJ, "Lustro", profeto.pl

Fot. Kamil Syc


piątek, 23 sierpnia 2013

Krzyk

"Zło jest krzykliwe, tak krzykliwe, że bardzo łatwo uwierzyć, że nie ma już przed nim obrony, że jest niezwyciężone. Niestety, zamiast uciekać się do Chrystusa i fascynować Nim, zbyt często patrzymy w mrok, wypatrując lękliwie zagrożenia we wszystkim. Jedną z taktyk szatana jest skłonienie nas, byśmy patrzyli jedynie na własne słabości i niedoskonałości (żebyśmy przypadkiem nie spojrzeli w oczy Jezusa jak skruszony Piotr, tylko widzieli jedynie własny grzech jak Judasz), albo wlepiali oczy w ciemność, podejrzliwie wypatrując przyszłych zagrożeń, niepomni tego, że wtedy przestajemy patrzeć na Jezusa, który jako błogosławiony i jedyny Władca, Król królujących i Pan panujących, jedyny, mający nieśmiertelność, który zamieszkuje światłość niedostępną pokonał szatana."

ks. Tomasz Opaliński, "Czyje królestwo?", deon.pl

Fot. Izabela Trawińska



Ufność

"Maryja zaakceptowała wszystko to, co powiedział jej Pan. Jej zgoda dotyczyła wszystkiego, co działo się z Jej życiem. To ona zgadza się na nieznane. Zaakceptowała wszelkie zmiany, które zapewne były inne niż te, które miała w swoim umyśle. Ta zgoda na to co jest, czyni z Niej "matkę zaufania" i "matkę ufających". Jest tą, która ofiarowała coś z siebie, aby otrzymać jeszcze więcej od Boga, który przychodzi do niej niespodziewanie któregoś dnia. Czy my postąpilibyśmy podobnie jak Ona, tego nie wie nikt."

ks. Mariusz Han SJ, "Na dobranoc i dzień dobry - Łk 1, 26-38", deon.pl

Fot. https://www.facebook.com/pages/Wielkopolska-znana-i-nieznana/448801728492807?fref=ts


 

Boża logika

"Nie możemy mieć pretensji do Pana Boga za to, że naszą sąsiadkę, która pluje na Kościół i do niego nie chodzi, kocha tak samo jak nas. Kocha, ponieważ czeka na jej nawrócenie i pragnie, aby ona w końcu doświadczyła Bożej miłości i osiągnęła niebo. Nie możemy mieć pretensji do Pan Boga za to, że  jest dobry i pragnie zbawienia każdego człowieka, nawet tego, który w naszych oczach jest największym grzesznikiem."

kl. Andrzej Surdykowski, "Logicznie po Bożemu", profeto.pl

Fot. AKM Jerozolima 2013


 

czwartek, 22 sierpnia 2013

Idąc po śladach

"Nie znajdą Boga ci, którzy Go szukają do czasu tylko, a przestają szukać w chwili pokusy. Jeżeli chcesz pojąć i zdobyć Chrystusa, uczynisz to znacznie prędzej idąc Jego śladami, niż czytając o Nim księgi."

św. Bernard z Clairvaux

Fot. Kamil Syc



Czystość serca

"Jeśli wasze serce będzie czyste, Bóg uczyni wielkie rzeczy dla was i przez was."

bł. Matka Teresa z Kalkuty

Fot. Kamil Syc
 
 

środa, 21 sierpnia 2013

Pogodna rezygnacja

"Szczęście po­lega na dokład­nym oz­nacze­niu, co w naszym życiu ma być tą je­dyną rzeczą na­rawdę pot­rzebną i na po­god­nej re­zyg­nacji z całej reszty."

Thomas Merton

Fot. Izabela Trawińska



Koszt

"Mając dużo pieniędzy, łatwo jest poczuć się "kimś", także kimś wspaniałomyślnym - łatwo jest obdarowywać innych, bo to wtedy właściwie nic nie kosztuje. Tymczasem prawdziwą wartość ma tylko to, co nas dużo kosztuje. Nie ma bowiem miłości, która mało kosztuje. Świadomie nie wybierajmy życia, które mało kosztuje, bo przez to możemy stać się bardzo biedni - biedni duchowo."

ks. Mieczysław Łusiak SJ, "Wartość ma to, co kosztuje - Mt 19, 23-30", deon.pl

Fot. Izabela Trawińska


 

wtorek, 20 sierpnia 2013

prośby

"Na modlitwie wbrew wewnętrznym oporom możemy deklarować pragnienie miłości do Jezusa; wbrew gniewowi i wzburzeniu możemy prosić o pokój serca; wbrew zniechęceniu możemy prosić o gorliwość i zapał; wbrew poczuciu krzywdy możemy pragnąć przebaczenia i pojednania; wbrew naszym namiętnościom możemy postanawiać praktykowanie ascezy i panowania nad sobą."

o. Józef Augustyn SJ, "O modlitwie i walce duchowej"

Fot. Izabela Trawińska





Kluczowa sprawa

"Miłość jest kluczową sprawą życia. Niezależnie od tego, kim jestem, co robię, niezależnie od wieku i historii życia, miłość puka ciągle do drzwi serca. Mocno związana z życiem, nadaje mu właściwy posmak, sens, wyznacza kierunek lub go pozbawia. Choć rzeczywistość zasadniczo się nie zmienia, to jednak miłość, jej intensywność lub brak, nadaje tej rzeczywistości odpowiedni koloryt, specyficzny smak - słodyczy lub goryczy. Można więc powiedzieć, że miłość reguluje zasadniczo nasze nastawienie do życia, nasz sposób przeżywania trudności i ich rozwiązywania, doświadczanie radości lub smutku."

o. Zdzisław Kijas OFMConv, "Znalazłem perłę"

Fot. https://www.facebook.com/pages/Wielkopolska-znana-i-nieznana/448801728492807



Spojrzenie Boga

"Niejeden z nas odkrywa w chwilach upadku Wspaniałe Spojrzenie Boga, najważniejszą relację Ja-Ty, zawsze pełną współczucia i włączającą, której nie można by nazwać Bożym spojrzeniem, gdyby jej brakło tych właściwości. Jak każde prawdziwe zwierciadło, spojrzenie Boga przyjmuje nas dokładnie takimi, jakimi jesteśmy, bez osądów czy zniekształceń, nic nie dodając ani odejmując. Właśnie to doskonałe przyjęcie, tak upragnione, dokonuje w nas przemiany. Czekamy na nie całe życie."

o. Richard Rohr, "Spadać w górę"

Fot. Monika Karczyńska

Wybrany

"Ty wiesz, Panie, że jestem nikim i niewiele mogę. Nie zmienię całego świata, pewnie nie dam też rady zmienić mojego otoczenia. Dobrze będzie, jeśli uda mi się zmienić samego siebie. Ale jeśli uważasz, że jestem Ci do czegoś potrzebny, jeśli chcesz bym wziął udział w jakiejś większej sprawie, to jestem chyba gotowy. Tylko bądź ze mną. I daj mi znak że chcesz mojej pomocy, żebym wobec przeciwności się nie załamał."

"Anioł pod terebintem", liturgia.wiara.pl

Fot. Marysia Pulikowska



poniedziałek, 19 sierpnia 2013

Pragnienie

"Jeżeli chcę, pragnę Komunii Świętej, czemu jej nie przyjmuję? Przecież sam widok lekarstwa na półce w aptece jeszcze nikogo nie uzdrowił."

ks. Włodzimierz Lewandowski

Fot. https://www.facebook.com/pages/Wielkopolska-znana-i-nieznana/448801728492807




 

Zaangażowanie

"Pójście za Chrystusem nie jest neutralne. Pójść za Chrystusem oznacza zaangażować się, bo wiara nie jest ozdobą, ale mocą ducha!"

papież Franciszek

Fot. https://www.facebook.com/pages/Wielkopolska-znana-i-nieznana/448801728492807


 

Komunia Święta

"To Komunia święta sprawia, że „trzymamy się pionu”. Czyli jesteśmy ukierunkowani na Boga nawet wtedy, gdy sobie tego nie uświadamiamy. Że kontakt ze światem niewidzialnym staje się coraz bardziej intensywny dzięki temu, że ów świat sam przychodzi do nas, rozbija w naszych sercach namiot, z ludzkiego serca czyni świątynię Bożego zamieszkania."

ks. Włodzimierz Lewandowski, "Pogłębione zjednoczenie", liturgia.wiara.pl

Fot. Izabela Trawińska


niedziela, 18 sierpnia 2013

Wzrok

"Patrz w Niebo, żebyś Nieba dla ziemi nie traciła. Patrz w piekło, żebyś w piekło w zamian za przelotne chwile nie wpadła. Patrz w Chrystusa i nie zapieraj się Go dla świata."

św. Franciszek Salezy

Fot. autorka bloga



Poznanie

"O Panie! Niechże Cię poznam, niechże poznam siebie!"

św. Augustyn z Hippony

Fot. Izabela Trawińska



sobota, 17 sierpnia 2013

Stałość serca

"Wielka jest w tym dla nas przestroga, że powinniśmy dążyć do tego i o to się starać, żeby w tak wielkiej różności i niedostateczności zdarzeń, nasze serce było w ciągłym, niewzruszonym, jednostajnym pokoju. I chociaż wszystkie rzeczy wokół nas wirują i mienią się, my powinniśmy być stale nieporuszeni w ustawicznym wpatrywaniu się w Boga, w pragnieniu Go i dążeniu do Niego."

św. Franciszek Salezy, "Filotea"

Fot. Izabela Trawińska



Obecność Maryi

"Maryja nie zostawia nas samymi. Matka Chrystusa i Kościoła jest z nami zawsze. Także Maryja, w pewnym sensie, podziela tę podwójną kondycję. Oczywiście weszła Ona raz na zawsze do chwały nieba. Nie oznacza to jednak, że jest od nas daleko, że jest od nas oddzielona. Wręcz przeciwnie: Maryja nam towarzyszy, walczy wraz z nami, wspiera chrześcijan w walce z siłami zła."

papież Franciszek

Fot. Marysia Pulikowska


 

Wniebowzięcie

"Wniebowzięcie jest często przez nas postrzegane jako niedościgniony cel, do którego dojdą tylko nieliczni. Bóg przez wniebowzięcie Maryi chce nas pocieszyć. Przecież Maryja nie wstępuje do nieba swoją mocą, tylko On ją bierze do siebie, bo tak chce. A więc to nie zależy od Jej wielkiego zaangażowania czy wielkiej pobożności. To zależy od darmowej łaski Boga, o którą, co najwyżej, możemy prosić. Jest dla nas pocieszeniem ten dzień, bo Bóg mówi nam, że nasze cele są wielkie, a nie byle jakie, że nasze życie nie jest jałowe, a nasza codzienność nie jest bezużyteczna - bo dzięki temu właśnie uczymy się wstępować do nieba, uczymy się być bliżej Niego."

ks. Grzegorz Kramer SJ, "Wniebowzięcie - zwykła sprawa", deon.pl

Fot. https://www.facebook.com/pages/Bli%C5%BCej-i-Dalej/696581240367857?ref=ts&fref=ts


 

piątek, 16 sierpnia 2013

Ucieczka

"Nie uciekaj, w obawie przed trudnościami. Bóg potrafi wyprowadzić człowieka z najgorszego bagna, najtrudniejszej sytuacji."

"Idź i walcz", liturgia.wiara.pl

Fot. Izabela Trawińska


 

Magnificat

"Dołączamy się do radosnego śpiewu Maryjnego Magnificat i jednocześnie stawiamy sobie pytanie: czy zdaję sobie sprawę z tego, że i mnie On uczynił wielkie rzeczy? Że mnie nadzwyczajnie obdarował? Warto sobie przypomnieć dzisiaj wszystkie dobrodziejstwa, którym nie masz miary i wszystkie… cierpienia, które otrzymaliśmy w darze, by być godnymi iść za Chrystusem. A co ja oddaję Panu za wszystko, co mi uczynił? Czym obdarowuję Jego stworzenia – powietrze, ziemię, lasy, góry, drugiego człowieka? Jakim darem jestem dla Niego samego? Nie wystarczy dzisiaj cieszyć się wniebowzięciem Maryi, w której zostały zniweczone wszystkie skutki grzechu pierworodnego, ale z wdzięczności za Boże dary hojnie obdarowywać całe stworzenie, a Boga kochać z całego serca, z całej duszy, ze wszystkich sił."

o. Leon Knabit

Fot. https://www.facebook.com/pages/Bli%C5%BCej-i-Dalej/696581240367857?ref=ts&fref=ts


 

Czas na modlitwę

"Modlitwa powinna być niekwestionowaną częścią codziennego rytmu dnia. Wiemy z doświadczenia, że po pewnym czasie praktyka staje się nawykiem. Jeżeli zaczniemy praktykować modlitwę o stałej porze dnia, również zrodzi się taki nawyk. Zegar biologiczny w nas będzie dawał sygnał, że przychodzi czas na modlitwę."

ks. Stanisław Biel SJ, "Kiedy jest najlepsza pora na modlitwę", deon.pl

Fot. Izabela Trawińska




Egoizm

"Pan Bóg wyrywa nas z egoizmu, ukazując swoją miłość, która najpełniej objawiona została w Jezusie Chrystusie. Trzeba odważyć się, by wejść na drogę nawrócenia serca, by nie było ono ciasne, a my skoncentrowani jedynie na naszych osobistych sprawach."

ks. Marek Wójtowicz SJ, "Wzór dla Kościoła", deon.pl

Fot. Monika Karczyńska


 

czwartek, 15 sierpnia 2013

Wniebowzięcie

"Pan Jezus zrobił dla swojej Rodzicielki znacznie więcej, niż te wszystkie ludzkie dzieła upamiętniające ich zmarłych. Pan Jezus wziął swoją Matkę do nieba z ciałem i duszą, ukazując przez to, że prawdziwie jest Synem Bożym, gdyż nikt z ludzi nie może dokonać takiego czynu."

ks. Władysław Stasik SCJ, "Wniebowzięta", profeto.pl

Fot. https://www.facebook.com/pages/Wielkopolska-znana-i-nieznana/448801728492807


Wniebowzięcie

"Mówimy, że Maryja była czysta i święta. A co to dokładnie znaczy? Zanim wrócimy do Ewangelii, popatrzymy na siebie. Gdy coś wielkiego nam się przydarza, gdy jesteśmy świadkami ważnych wydarzeń, często - podobnie jak Maryja - biegniemy do przyjaciela i... nie robimy tego, co zrobiła Maryja. Ona poszły, by - dzieląc się sobą - uwielbiać Boga. My wolimy poplotkować, pochwalić się, pokazać, że nam się udało. I wcale nie chodzi o to, że Maryja jest taka "święta", a my tacy źli. Chodzi o to, byśmy pragnęli przeciąć się Bogiem tak, jak Ona. Przejąć się Bogiem w codzienności."

ks. Grzegorz Kramer SJ, "Wniebowzięcie - zwykła sprawa", deon.pl

Fot. https://www.facebook.com/pages/Wielkopolska-znana-i-nieznana/448801728492807