poniedziałek, 30 czerwca 2014

Początek

"Trzeba nam wrócić do początku, by za Nim pójść, początkiem jest nic innego, jak Miłość. Właśnie po to idziemy za Mistrzem, byśmy nie mieli gdzie głowy położyć i zostawić grzebanie umarłych – umarłym. Mamy żyć z Miłości."

o. Grzegorz Kramer SJ, http://kramer.blog.deon.pl/czytaj-doslownie/

Fot. Fotografia Szymon Domagała


Wyznanie wiary

"Powtarzamy w każdą niedzielę: „Wierzę w Jezusa Chrystusa, Syna Jego Jedynego…”. To opinia, rytuał czy wyznanie, decyzja? Chrześcijaństwo to nie tyle wiara w coś, lecz wiara w Kogoś. Kto uznaje, że Jezus z Nazaretu jest Zbawicielem, ten usłyszy od Niego: „Błogosławiony jesteś…, jesteś skałą, kamieniem budującym mój Kościół”. Ale prawdopodobnie usłyszy także: „Zejdź mi z oczu, szatanie! Nie myślisz po Bożemu, ale po ludzku”. To słowa jak uderzenia dłuta, który obciosuje dumną skałę, by zamienić ją w pokorny kamień."

ks. Tomasz Jaklewicz

Fot. Olga Pawłowska


Pośpiech

"Piotr i Paweł mieli fantastyczną cechę. Mieli w sobie "pośpiech". Zadaję sobie dzisiaj pytanie (i doskonale znam odpowiedź), gdzie musiałbym usłyszeć anielskie zdanie: „Wstań szybko”. Chodzi o te sprawy, w których się ciągle i od bardzo dawna „ociągam”, gdzie „się nie chce”, mimo że doskonale wiem, co powinienem zrobić."

o. Adam Szustak OP

Fot. www.misja.info


Miłość do Pana Boga

"Tak łatwo jest w kościele mówić; Panie, no wiesz, ja Ciebie tak kocham, taki jesteś cudowny. Trudny jest ten oddech. Oddech miłości to słuchać Boga, który mówi w moim sumieniu, to oddech, gdy klękam przy kratkach konfesjonału, to tlen, który czerpię z modlitwy, to powietrze, którym chce się dzielić z innymi. To tchnienie bliskich, gdy wyciągają swoja dłoń. To chuchnięcie łaski w Eucharystii, to lekki podmuch przyjaciół, gdy jest mi źle. A Pan kiedyś tak usiądzie ze mną do śniadania i zapyta się; czy kochasz mnie?"

ks. Maciej Rutkowicz SCJ, http://profeto.pl/komentarze-na-kazdy-dzien/ks-maciej-rutkowicz-scj,6061.html

Fot. Izabela Trawińska


niedziela, 29 czerwca 2014

Piotr i Paweł

"Duchowo może być nam bliżej do Piotra lub Pawła. Jeżeli cenisz tradycję, instytucję, nie lubisz zmian w duszpasterstwie – to znak, że jesteś bardziej „Piotrowy”. I dlatego potrzebujesz obok siebie niespokojnego Pawła. I vice versa, jeśli bliższe Ci chrześcijaństwo Pawłowe – spontaniczne, charyzmatyczne, szukające wciąż nowych dróg – to bez wątpienia potrzebujesz obok siebie Piotra. Jesteśmy dziedzicami świadectwa Piotra i Pawła. Duchowa równowaga wymaga, by nie zagubić „i”, nie zamieniać go na „albo”."

ks. Tomasz Jaklewicz, http://gosc.pl/doc/796341.Ogien-i-woda

Fot. Joanna Gadzińska


Sens życia

"Sens życia człowieka można określić tylko w relacji do Boga. Bez Niego nie można zrozumieć ani początku ani końca. Życie staje się tragiczną pomyłką, krótką chwilą przypominającą opadający jesienny liść, naznaczoną niezrozumiałym cierpieniem i bólem. Świadomość Boga, który oczekuje z miłością każdego może dopiero nadać mu właściwą barwę i głębię."

ks. Stanisław Biel SJ, http://www.deon.pl/religia/duchowosc-i-wiara/zycie-i-wiara/art,1277,chodzi-przede-wszystkim-o-.html

Fot. Joanna Gadzińska


piątek, 27 czerwca 2014

Smutek Boga

"Jest wielu starszych synów i córek, którzy się zagubili, zostając w domu. Właśnie to zagubienie - jego przejawem jest osądzanie, potępienie, gniew, rozgoryczenie, oburzenie i zazdrość - jest tak szkodliwe i tak niszczące dla ludzkiego serca. […] Kiedy spoglądam głęboko w siebie, a potem patrzę dookoła, na życie innych ludzi, zastanawiam się, co więcej niszczy: żądza czy rozgoryczenie? Jest tyle rozgoryczenia pośród «prawych» i «cnotliwych». Jest tyle gotowości do osądzania, potępienia i uprzedzeń pomiędzy «świętymi». Jest tyle zapiekłego gniewu pomiędzy ludźmi, którzy dbają o to, by unikać «grzechu»". To wszystko rani i zasmuca Boże Serce - Serce Ojca i Serce Jezusa."

ks. Henri Nouwen

Fot. Olga Pawłowska


Stęsknione serce

"Jeśli nasze serce tęskni za Bogiem, Jego pragnie i dąży do Niego, to podobnie jak dla Jezusa Bóg będzie naszą radością, naszym skarbem, dla którego posiadania warto sprzedać wszystko inne."

ks. Zbigniew Kubacki SJ, http://www.deon.pl/religia/duchowosc-i-wiara/zycie-i-wiara/art,309,smutki-i-radosci.html

Fot. Olga Pawłowska


Faryzeusze

"Nowymi "faryzeuszami" zasmucającymi Jezusa mogą być nie tylko biskupi, księża czy osoby zakonne, ale każdy i każda z nas. Nie wtedy, gdy wyznajemy, że jesteśmy grzesznikami, ale kiedy okazujemy się obłudnikami i hipokrytami. Kiedy prowadzimy podwójne życie. Kiedy w imię "tradycji naszych ojców", "naszej religii" oraz "naszych interesów" zamykamy się na Boga, który nas wzywa do nawrócenia i pójścia za Jezusem drogą Ewangelii."

ks. Zbigniew Kubacki SJ, http://www.deon.pl/religia/duchowosc-i-wiara/zycie-i-wiara/art,309,smutki-i-radosci.html

Fot. Joanna Gadzińska


czwartek, 26 czerwca 2014

Władza

"Okazuje się, że można wiele wiedzieć o Bogu i chrześcijaństwie, można znać dogmaty, prawo kanoniczne, moralność, katechizm, przepisy liturgiczne i nauczanie soborów. Można po prostu być świetnym nauczycielem chrześcijaństwa. A można być kimś, kto ma władzę. Nie chodzi tu o władzę polityczną, bo ta jest warta tyle, co funt kłaków, nie chodzi o władzę pieniędzy, bo te ostatecznie są zgubne. Chodzi o władzę nad złym duchem, a mówiąc dokładanie, o władzę uwalniania ludzi z więzów zniewoleń, smutku i zła."

o. Grzegorz Kramer SJ, http://kramer.blog.deon.pl/miej-wladze/

Fot. www.misja.info



Zdrada Boga

"Jeśli wygodne życie, względy ludzkie, dobre mniemanie o sobie są w nim najważniejsze, to nieuchronnie zmierzam do zdrady Boga."

Aleksandra Kozak, http://liturgia.wiara.pl/kalendarz/67b56/2014-06-26

Fot. Izabela Trawińska




Śmierć

"Skoro nie wie się, kiedy śmierć po nas przyjdzie, bardzo roztropne jest, żeby się w każdym dniu gotować na śmierć w tym właśnie dniu."

bł. Pier Giorgio Frassati

Fot. autorka bloga




środa, 25 czerwca 2014

Uwielbienie Boga

"Każdy czas jest odpowiedni, by uwielbiać Pana. Nie ma obawy, że uwielbię Go w niewłaściwym momencie. Wręcz przeciwnie: im bardziej moment wydaje się niewłaściwy (bo jestem smutny, zmęczony, zniechęcony, czuję się odrzucony lub skrzywdzony), tym gorliwiej i dłużej warto trwać w uwielbieniu."

o. Grzegorz Mazur OP, http://www.stacja7.pl/article/1854/Uwielbienie+-+lek+na+nieskuteczne+pro%C5%9Bby/67

Fot. Izabela Trawińska



Sens życia

"Bóg jest Bogiem życia, którym chce się dzielić z człowiekiem. To największy dar, który otrzymuje od Boga. Ważne więc, byśmy tak właśnie spojrzeli na życie swoje i drugiego człowieka. Ponadto każdy z nas, przychodząc na ten świat, otrzymuje bardzo konkretne zadanie. Inaczej rzecz ujmując, każdy z nas jest "po coś", "dla czegoś". Nikt nie jest z przypadku, nawet jeśli z ludzkiego punktu widzenia tak właśnie się wydaje."

Monika Jakubiec, http://profeto.pl/komentarze-na-kazdy-dzien/monika-jakubiec,6232.html

Fot. Kamil Syc


wtorek, 24 czerwca 2014

Lęk

"Jezus przestrzegał przed wprowadzeniem w swoje serce strachu. Nie może on paraliżować naszego codziennego życia. Za każdym razem, gdy się on pojawia, wtedy istnieje duże prawdopodobieństwo dotarcia do nas zła dla którego jest to "idealne środowisko" w którym może się swobodnie rozwijać. Jezus zachęca nas, abyśmy zaufali do końca Ojcu, który w pełni "panuje" na tym, co dziej się na świecie. Każde poddanie się innej logice prowadzi nas na manowce naszej egzystencji…"

ks. Mariusz Han SJ, http://www.deon.pl/religia/duchowosc-i-wiara/na-dobranoc-i-dzien-dobry/art,667,na-dobranoc-i-dzien-dobry-lk-1-57-66-80.html

Fot. Fotografia Szymon Domagała


Słabości bliźnich

"Oczywiste jest to, ze łatwiej jest nam dostrzegać słabości innych, a nad własnymi przechodzić do "porządku dziennego". Jednak sprawa słabości, błędów i krzywd i zwracanie komuś uwagi ma "podwójne dno". Zanim zarzucę komuś jakaś wadę, czy nieodpowiednie zachowanie, muszę najpierw popatrzeć we własne sumienie, czy i ja nie postępuję podobnie. Nierzadko jest tak, że krytykowanie innych jest odbiciem moich własnych słabości."

ks. Piotr Chmielecki SCJ, http://profeto.pl/komentarze-na-kazdy-dzien/ks-piotr-chmielecki-scj,6220.html

Fot. Kamil Syc 


 

Pogoda ducha

"Pogoda ducha jest znakiem osoby wielkodusznej i umartwiającej się, która zapominając o wszystkim, nawet o sobie, stara się sprawić radość swemu Bogu we wszystkim, co robi dla dusz. Pogoda ducha często ukrywa życie wypełnione ofiarą, nieustanne zjednoczenie z Bogiem, zapał i hojność."

bł. Matka Teresa z Kalkuty, "Pójdź, bądź moim światłem"

Fot. www.misja.info


 

Miłość Boga do człowieka

"Dla dobrego Boga nic nie jest małe, ponieważ On jest tak wielki, a my takie małe - dlatego schyla się i zadaje sobie trud czynienie dla nas tych małych rzeczy - aby dać nam szansę udowodnienia Mu naszej miłości do Niego."

bł. Matka Teresa z Kalkuty, "Pójdź, bądź moim światłem"

Fot. Izabela Trawińska


poniedziałek, 23 czerwca 2014

Zmiana życia

"Tak naprawdę zmienić można tylko siebie. Owszem, czasem trudno nie zauważyć zła czynionego przez innych, ale skoro tak trudno zmienić siebie, to o wiele trudniej drugiego człowieka. Dlatego powinniśmy zmieniać tylko siebie. Możemy pomóc innym w wewnętrznej przemianie, ale tylko wtedy, gdy nas o to poproszą. Jeśli ktoś nas o to prosi, to zapewne widzi, że mamy coś, czego ten ktoś potrzebuje. Dlatego może nam się przytrafić, że pomożemy drugiemu człowiekowi stać się lepszym, ale tylko dzięki osobistemu duchowemu bogactwu. O takie bogactwo powinniśmy się więc starać. Świat nie potrzebuje reformatorów, ale świętych."

ks. Mieczysław Łusiak SJ, http://www.deon.pl/religia/duchowosc-i-wiara/pismo-swiete-rozwazania/art,2029,potrzebni-sa-swieci-nie-reformatorzy-mt-7-1-5.html

Fot. Marysia Pulikowska


niedziela, 22 czerwca 2014

Lęk

"Przechodzimy w czasie naszej ziemskiej wędrówki przez samotność i trwogę własnego Getsemani, boimy się samych siebie, boimy się ludzi, ich opinii. Nieraz ten lęk prowadzi nas na bezdroża, czasami nawet do poważnego grzechu. Jednak nasza moc w słabości się doskonali. Bo jednak mamy w sobie siłę, dzięki Duchowi Świętemu, aby powstawać, aby wyzwalać się z lęku i zakotwiczyć nasze życie i nasze wybory w Bożej bojaźni.  To jest nasza nadzieja, która zawieść nie może."

ks. Jan Strzałka SCJ, http://profeto.pl/komentarze-na-kazdy-dzien/ks-jan-strzalka-scj,6205.html

Fot. Marysia Pulikowska


Odwaga

"Ten świat zmieniają odważne jednostki. Warto przestać się bać! Żeby przestać się bać najprościej, chociaż to nie jest łatwe, trzeba zaprzyjaźnić się z Panem Bogiem. Kto wejdzie w taką relację z Panem Bogiem i ufa Mu, że nic co w jego życiu się dzieje, nie jest we władaniu Boga, ten potrafi stanąć przeciwko innym i powiedzieć: "nie boję się was!". Najpierw jest zaufanie do Pana Boga, ono przezwycięża lęk."

o. Paweł Gużyński OP, http://www.deon.pl/religia/duchowosc-i-wiara/pismo-swiete-rozwazania/art,2025,jestescie-wazniejsi-niz-wiele-wrobli.html

Fot. Marysia Pulikowska


Bliskość

"Bliskość Pana Boga, drugiego człowieka, w którym On mieszka – jest dla nas źródłem prawdziwego szczęścia. Aby jednak go doświadczyć nie można popaść w lenistwo. Nie można popaść w egocentryzm. Bo czy doświadczymy bliskości jeśli skupimy się tylko na swoich sprawach, trudnościach? Czy doświadczymy obecności Boga i bliźnich jeśli będziemy siedzieć we własnym pokoju, przed ekranem telewizora?"

Marta Łysyganicz, http://www.stacja7.pl/article/3764/Je%C5%BCeli+kochasz/67

Fot. www.misja.info


sobota, 21 czerwca 2014

Wolna Wola

"Uświadomiłem sobie, że milion razy dziennie mam, dzięki wolnej woli, szansę zrobić jakieś ekstra, ponadnormatywne dobro. Bo robienie dobra nie polega przecież wyłącznie na nie robieniu zła, na nie nabluzganiu, nie ukradzeniu, nie zabiciu, nie cudzołożeniu. Mogę minąć smutnego człowieka na ulicy, ale przecież MOGĘ się też do niego uśmiechnąć! Nie ciąży na mnie formalna odpowiedzialność za losy dajmy na to ofiar ukraińskiego, czy kongijskiego konfliktu, a mimo to „z własnej, nieprzymuszonej woli“, MOGĘ zrobić krok ponad standard, zainteresować się, jak można im pomóc. Właśnie to w wolnej woli jest dla mnie najbardziej fascynujące: że ona nie służy wyłącznie do praktycznej egzekucji pojęć „powinno się“, „nie powinno się“, ale że przy jej pomocy da się też robić to, co zrobić (tylko i aż) „można“!"

Szymon Hołownia, http://www.stacja7.pl/article/3006/Ch%C5%82onna+wola/59




Mądrość Boga

"Bóg jest najlepszym bilardzistą świata. (...) Pan Bóg ma sześć miliardów kulek bilardowych. I potrafi teraz tak pyknąć Krzyśka, żeby po rozmowie z tatą odbił się, wpadł na Ewę duchowo, Ewie znowu zmienił tor, potem Ewa tu na spowiedzi zareaguje jeszcze siłą kinetyczną rozmowy. (...) Mistrzowie uderzają nieraz kulkę w drugą stronę."

ks. Piotr Pawlukiewicz

Fot. www.misja.info


Wolne serce

"To właśnie jest orędzie Jezusa: jeśli bowiem twoim skarbem będą bogactwa, próżność, władza, pycha - to twoje serce będzie do nich przykute! Twoje serce będzie niewolnikiem bogactwa, próżności, pychy. Natomiast Jezus pragnie, abyśmy mieli serce wolne."

Papież Franciszek

Fot. autorka bloga



Bojaźń

"Zapewne każdy człowiek doświadcza różnych rodzajów bojaźni. Zna dręczące go nieraz obawy. Odbierają one człowiekowi poczucie bezpieczeństwa, tworzą atmosferę zagrożeń i odbierają radość życia. Istnieją jednak i takie obawy, które człowieka napełniają respektem i szacunkiem wobec innych. Wzbudzają też poczucie odpowiedzialności i chronią przed destruktywnym „luzactwem”. W takim kontekście trzeba odczytać przesłanie Jezusa: „Bójcie się raczej tego, który duszę i ciało może zatracić w piekle”.

ks. Jan Waliczek, http://www.stacja7.pl/article/3785/Jutro+Niedziela+-+XII+zwyk%C5%82a+A/67

Fot. Fotografia Szymon Domagała


piątek, 20 czerwca 2014

Miłość

"Miłość jest darem z siebie i przyjęciem daru drugiego. Jest to dawanie i otrzymywanie. Są osoby zdolne do dawania, ale niezdolne do przyjmowania. Ten, kto nie umie przyjmować, może się okazać pełen samego siebie."

Gigi Avanti, "Przewodnik dla zakochanych, narzeczonych i młodych małżeństw"

Fot. www.misja.info


Obecność Boga

"Pan Bóg chce być Bogiem z nami. Nie Bogiem na kratach historii! Nie Bogiem dalekim! Nie Bogiem, przed którym można się ukryć! Nie Bogiem karzącym! On jest Bogiem miłości! Żywym Bogiem."

ks. Krzysztof Cieśla, http://profeto.pl/komentarze-na-kazdy-dzien/ks-krzysztof-ciesla,6182.html

Fot. autorka bloga


Pokój

"Chrześcijanin to ktoś, kto w ten świat wprowadza pokój, nie agresję. Nie można być chrześcijaninem, przyjmować Ciało Pana, a później w świecie realnym, czy wirtualnym nawoływać do zniszczenia swoich wrogów. Nie można tworzyć stron, na których robi się zdjęcia, z których patrzy na ciebie polityk z szubienicą. Nie można tak!
My, idący za Panem mamy nieść przebaczenie, nawet za ceną ukrzyżowania nas. Wszystko inne jest od złego."

o. Grzegorz Kramer SJ, http://kramer.blog.deon.pl/patrz-najezusa/

Fot. Kamil Syc 


środa, 18 czerwca 2014

Uleczona nienawiść

"Jezus zachęca nas do rzeczy niewiarygodnych. Chce, abyśmy nienawiść leczyli miłością. To właśnie miłość jest tą, która ma przewagę nad nienawiścią. Choć często wydaje nam się, że jest wręcz odwrotnie. Miłość bowiem potrafi zapomnieć, nienawiść zaś nie i to ją wewnętrznie niszczy."

ks. Mariusz Han SJ, http://www.deon.pl/religia/duchowosc-i-wiara/na-dobranoc-i-dzien-dobry/art,660,na-dobranoc-i-dzien-dobry-mt-5-43-48.html

Fot. www.misja.info


 

Pomoc bliźniemu

"Nie należy pokazywać ludziom, że jest się pobożnym i dobroczynnym. O naszej modlitwie powinien wiedzieć tylko Bóg. O naszej dobroczynności powinni wiedzieć co najwyżej adresaci tej pomocy. To wystarczy. Modlitwa powinna bowiem służyć tylko do przemiany serca, a nie do budowania pozytywnego wizerunku siebie u innych. Przemianę serca widać zaś tylko w bezinteresownej pomocy innym. A kiedy pomagamy dla jakiegoś celu, na przykład dla budowania pozytywnego wizerunku siebie, wówczas nasza pomoc przestaje być bezinteresowna i przemiana serca "bierze w łeb"."

ks. Mieczysław Łusiak SJ, http://www.deon.pl/religia/duchowosc-i-wiara/pismo-swiete-rozwazania/art,2020,jak-byc-dobrze-dobrym-mt-6-1-6-16-18.html

Fot. Kamil Syc 



 

Bezinteresowna Miłość

"Potrzebujemy poczucia darmowości w rodzinach, parafiach, w całym społeczeństwie. A kiedy myślimy, że Pan objawił się nam w swojej darmowości, czyli jako łaska, sprawa staje się o wiele poważniejsza. Ta potrzeba ludzkiej bezinteresowności, która jest jakby otwarciem serca na łaskę Boga. Wszystko jest gratis: On przychodzi i daje nam swą łaskę. Ale jeśli nie mamy poczucia darmowości w rodzinie, szkole, parafii, bardzo trudno będzie nam zrozumieć, czym jest łaska Boża, ta łaska, której się nie sprzedaje, nie kupuje, która jest prezentem, darem Bożym: jest samym Bogiem."

papież Franciszek

Fot. Kamil Syc


wtorek, 17 czerwca 2014

Zło za zło

"Zapewne nie jeden raz doświadczyliśmy w swym życiu złośliwości, a nasza cierpliwość była wystawiana na próbę. Jezus zachęca nas, by w takich sytuacjach nie wpaść w pułapkę pokusy odwdzięczania się złem za zło, ale okazywać dobroć i miłosierdzie. Także wtedy, gdy ktoś zwraca się do nas o pomoc, nie możemy okazać się nieczuli i odwrócić głowę."

ks. Leszek Poleszak SCJ, http://profeto.pl/komentarze-na-kazdy-dzien/ks-leszek-poleszak-scj,6151.html

Fot. www.misja.info





Miłość bliźniego

"Boże zamysły nie są ludzkimi. Dziś nasz Pan pokazuje nam, że drugi człowiek jest najważniejszy, najcenniejszy. W moim bliźnim mieszka Pan, on jest stworzony na obraz i podobieństwo Boże! Bez względu na to, kim on jest albo co robi. Bóg nas stworzył."

o. Witold Młotkowski OFM, http://profeto.pl/komentarze-na-kazdy-dzien/o-witold-mlotkowski-ofm,6156.html

Fot. Kamil Syc 



 

Próba wiary

"W sytuacjach, kiedy wiara poddana jest próbie, paradoksalnie otrzymujemy szansę jej rozwoju. Walka o jej wzrost zawsze odbywa się bowiem w ciemnościach, w ubóstwie i pokorze, w godzinie cierpienia i krzyża, kiedy wydaje się, że wszystko się chwieje. Jednak wówczas, jeśli z ufnością zwracamy się do Boga, nasza wiara się umacnia i utwierdza. Każde jej zagrożenie domaga się od nas nowego zaufania. Jedynie ono sprawia, że możemy uczynić kolejny krok ku posłuszeństwu wierze bardziej pogłębionej i dojrzałej."

ks. Stanisław Haręzga, http://www.deon.pl/religia/duchowosc-i-wiara/zycie-i-wiara/art,1527,ufne-posluszenstwo-bogu.html

Fot. Fotografia Szymon Domagała


 

Komunia

"Chrześcijaństwo nie jest jedynie czystą doktryną, jakąś wzniosłą ideologią czy nauką, ale komunią osoby konkretnego człowieka z żywą Osobą Jezusa Chrystusa. Dzięki niej możliwe staje się bycie dzieckiem Bożym, nowym stworzeniem, obdarzonym Duchem Świętym, zdolnym odpowiedzieć miłością na darmową Bożą miłość. Dopiero z przyjęcia i doświadczenia Bożego obdarowania nas w Chrystusie rodzi się nasze posłuszeństwo Bogu, gotowość do pełnienia Jego woli."

ks. Stanisław Haręzga, http://www.deon.pl/religia/duchowosc-i-wiara/zycie-i-wiara/art,1527,ufne-posluszenstwo-bogu.html

Fot. autorka bloga


 

poniedziałek, 16 czerwca 2014

Doświadczenie Miłości Boga

"Tyle razy słyszałem, że Bóg kocha mnie, ale ja to tylko wiedziałem, ale tego nie doświadczałem. I dlatego brnąłem w ślepą uliczkę. Szukałem Boga, ale znajdowałem ciągle marny obraz samego siebie. Teraz już wiem, że żadne ludzkie słowo nie wyzwoli mnie z tego szatańskiego labiryntu. Łzy, które się pojawiały były znakiem, że to już ten czas żeby przyjąć prawdziwą miłość. Kiedy Jezus mówi, że Duch Pocieszyciel wszystkiego  was nauczy to właśnie to ma na myśli; Duch Święty uczy miłości, on jest sprawcą życia. I właśnie on teraz pokazuje mi moje piękno w które mi jeszcze trudno uwierzyć. Sama próba naśladowania Jezusa w naszym życiu nie wystarcza. Tu trzeba ognia. Duchu Święty spal wszystko, co budowałem poza Bogiem, by dać sobie samemu iluzję wielkości."

ks. Tadeusz Piwiński, http://www.stacja7.pl/article/3717/Kropla+miodu/66

Fot. www.misja.info


 

Nauczanie Kościoła

"Czerwone światło nikogo nie ogranicza, nie zniewala, ale jest po to by szczęśliwie przejść przez pasy, dojechać do wyznaczonego celu. Tak samo jest z nauczaniem Kościoła, z przykazaniami. Są po to by szczęśliwie przejść przez życie i dotrzeć do wyznaczonego celu, którym jest Niebo. Jasne, możesz przejść na czerwonym, ale ryzykujesz wtedy swoim życiem. Czy warto? A patrząc w perspektywie wieczności?"

Monika Tomalik,http://www.stacja7.pl/article/3728/Kierunek+Wolno%C5%9B%C4%87/66

Fot. Fotografia Szymon Domagała


 

Radykalizm Miłości

"W miejsce radykalizmu prawa Jezus proponuje radykalizm miłości. Wskazania trudne, ale koniecznie, aby było niebo w naszych sercach i aby wieczność była spotkaniem się z Nim."

ks. Wiesław Pietrzak SCJ, http://profeto.pl/komentarze-na-kazdy-dzien/ks-wieslaw-pietrzak-scj,6133.html

Fot. Fotografia Szymon Domagała


 

Miłość

"Nie ma takiej ceny, którą można zapłacić w zamian za miłość. Bóg jest Miłością i wszelkie nakazy są tylko dlatego, aby tę miłość ułatwić, przybliżyć, umożliwić."

ks. Wiesław Pietrzak SCJ, http://profeto.pl/komentarze-na-kazdy-dzien/ks-wieslaw-pietrzak-scj,6133.html

Fot. Fotografia Szymon Domagała


 

niedziela, 15 czerwca 2014

Ciernie

"Wiara daje nam siłę do znoszenia cierni, jakimi usłane jest życie."

bł. Pier Giorgio Frassati

Fot. Izabela Trawińska


Cierpienie

"Cierpienia ludzkie dotykające nas, ale jeśli patrzymy na nie w świetle religii, więc i rezygnacji, nie są dla nas szkodliwe, lecz zbawienne, bo oczyszczają duszę z drobnych, ale nieuniknionych plam, jakimi my, ludzie, z naszą niedoskonałą naturą, często się brukamy."

bł. Pier Giorgio Frassati

Fot. Marysia Pulikowska


Trójca Święta

"Rozpoczynajmy każdy dzień naszego życia w Imię Trójcy Przenajświętszej i kończmy go, oddając cześć Bogu Ojcu, Synowi i Duchowi Św., czyniąc z głęboką wiarą znak krzyża świętego, a wszystko będzie na właściwym miejscu w naszym ziemskim pielgrzymowaniu do Domu Ojca."

ks. Jan Strzałka SCJ, http://profeto.pl/komentarze-na-kazdy-dzien/ks-jan-strzalka-scj,6143.html

Fot. Marysia Pulikowska


Przeszkody

"Jezus wciąż budował innych nie tylko swoim słowem, ale przede wszystkim postawą serca. To ono dawało ludziom radość i pokój, gdzie nie trzeba była już nic wyjaśniać, tylko żyć samemu i pomagać żyć innym ludziom. Słowa Jezusa dawały moc w przezwyciężaniu każdej przeszkody bez względu na to, co zrobiliśmy i jak zachowaliśmy się tu i teraz. Każda nasza postawa, jeśli nawet jest zła, może być wybaczona i przez nas poprawiona."

ks. Mariusz Han SJ, http://deon.pl/religia/duchowosc-i-wiara/na-dobranoc-i-dzien-dobry/art,658,na-dobranoc-i-dzien-dobry-j-3-16-18.html

Fot. Marysia Pulikowska


sobota, 14 czerwca 2014

Misja

"Kiedy Pan Bóg powierza nam jakąś misję, zawsze wprowadza nas na jakąś drogę, drogę oczyszczenia, rozeznania, posłuszeństwa, modlitwy."

papież Franciszek

Fot. Marysia Pulikowska


Wola Boża

"Bóg stworzył nas na swój obraz i podobieństwo oraz udzielił nam zdolności do poznania Go oraz do odpowiedzi na Jego miłość. Obdarzył nas także wolną wolą, która pozwala na wejście w komunię z Bogiem lub odrzucenie Go. Jednak ludzkie serce jest ukierunkowane na prawdę i dobro, których nikt poza Stwórcą nie może zaspokoić."

o. Andrzej Napiórkowski OSPPE, http://www.deon.pl/religia/duchowosc-i-wiara/zycie-i-wiara/art,482,badz-wola-twoja.html

Fot.  Marysia Pulikowska


piątek, 13 czerwca 2014

Ewangelia

"Ewangelia scala dwa światy, które często bywają skutecznie sobie przeciwstawiane, zważywszy na ich odrębność: ciało i duch, to, co widzą oczy sąsiadów, kolegów w pracy i na uczelni, i to, co jest przeznaczone tylko do osobistego wglądu i oglądu. Bóg chrześcijański przekonuje o tym, że jest obecny w człowieku, w jego widzialnym i niewidzialnym wymiarze. Boże oczy nie są po to, aby człowieka przefiltrowywać, i nie po to, aby ścigać człowieka za nieprawości, zakryte przed ludźmi sprawki. Czy zrównoważenie ciężaru słów "Nie zabijaj" i "Nie gniewaj się na brata" spowoduje, że autentyczne zaciekawienie Ewangelią i życie nią przestanie wchodzić w grę? Ewangelia człowieka przerasta, ale przecież wiele rzeczy człowieka przerasta. I mimo to człowiek wytrwale do tych rzeczy dąży."

ks. Paweł Prüfer, http://www.deon.pl/religia/duchowosc-i-wiara/zycie-i-wiara/art,1518,nie-tylko-zeby-zdazyc-i-zrozumiec.html

Fot. Izabela Trawińska


 

Grzech

"Tolerowanie grzechu pozwala mu zapuścić korzenie i wydać złe owoce, a przecież po owocach poznamy, czy drzewo jest dobre, czy złe."

Ireneusz Krosny, http://gosc.pl/doc/2033787.Tolerowanie-grzechu-pozwala-mu-zapuscic-korzenie

Fot. Izabela Trawińska


 

czwartek, 12 czerwca 2014

Przekazywanie wiary

"Wiarę się przekazuje życiem."

bp Grzegorz Ryś

Fot. www.misja.info


 

Nagroda wieczna

„Pięknie jest żyć, gdy się wie, że po tamtej stronie czeka nas życie prawdziwe, inaczej któż mógłby udźwignąć ciężar tego życia? Gdyby nie było nagrody za cierpienia, wiecznej radości, czymże dałoby się wytłumaczyć godną podziwu rezygnację tylu nieszczęśliwych, którzy zmagają się z życiem i często giną z tej walce, czym – gdyby nie byli pewni Sprawiedliwości Bożej?”

bł. Pier Giorgio Frassati

Fot. Izabela Trawińska