środa, 29 lutego 2012

Krzyż

"Pusty krzyż jak puste cierpienie - oboje nic nie znaczą, gdy nie wypełni ich miłośc Serca Jezusowego. Tak stają się naczyniem Ducha Świętego, którego znają tylko ci, którzy Chrystusowy krzyż spotkali i zostali na nim uleczeni."

Ks. Robert Janusz SJ, "Droga Krzyżowa Pana Jezusa", Posłaniec Serca Jezusowego, marzec 2012

wtorek, 28 lutego 2012

Dziecko Boga

"Modlitwa chrześcijanina jest świętem, jakie ojciec wyprawił powracającemu dziecku. Jej owocem nie będzie to, co chciałoby się "zamówic" u Boga, ale radośc z bycia Jego dzieckiem."

o. Rafał Myszkowski OCD, "Z Bogiem na TY", Głos Karmelu Marzec - kwiecień 2012

niedziela, 26 lutego 2012

Miłośc do Boga

"Kto bowiem kocha Boga z całego serca, temu niestraszna ani śmierc, ani tortury, ani sąd, ani piekło, bo doskonała miłośc Boga daje niezawodny dostęp do Niego. Ten zaś, kogo jeszcze nęci grzech, nie dziw, że lęka się śmierci i sądu."

Tomasz a Kempis, "O Naśladowaniu Chrystusa", Zachęty pomocne dla życia duchowego

sobota, 25 lutego 2012

Niepokój

"Niepokój jest towarzyszem życia. Niepokoimy się o jutro, o przyszłość, o dzieci, o dom. Ale czy niepokoimy się o życie wiary, o Boga w naszym życiu? Wielki Post jest czasem niepokoju — męki Jezusa, Jego ukrzyżowania, śmierci, zmartwychwstania. Oby nas ten Wielki Post zaniepokoił. Wywołany niepokój może nam pomóc wyjść z egzystencjalnego więzienia ku nieskończoności."

Ks. Krzysztof Pawlina, "Pomiędzy muzeum a Kościołem", opoka.org.pl

czwartek, 23 lutego 2012

Życie wieczne

"Jest w pełni zrozumiałe, że człowiek, który żyje tak, jakby Boga nie było, albo w ogóle w Boga nie wierzy, dba przede wszystkim o jakość życia doczesnego. Raz się żyje, raz umiera, trzeba więc z życia wydobyć jak najwięcej przyjemności i satysfakcji. Zdarza się jednak, że i człowiek wierzący tak się zaangażuje w sprawy ziemskie, jakby tu miał mieszkać na stałe. Dobrze, jeśli troskę o życie wieczne odłoży przynajmniej „na potem”. Ilu jednak o wieczności w ogóle nie myśli, albo wierząc w Boga, nie dowierza prawdzie, że po śmierci „coś jest”."

O. Leon Knabit, "Raz się żyje! A co potem?", Gość Niedzielny 07/12

Walka

"Chrześcijaństwo nie jest dla słabeuszy. Ktoś, kto wymyślił hasło „moherowe berety”, kompletnie nie wie, o co w tym wszystkim chodzi. Chrześcijaństwo jest dla rycerzy. Pierwsi uczniowie oddawali życie za Jezusa. Każdego dnia toczysz walkę duchową. Odpierasz ataki Złego."

Piotr Jaskiernia w wywiadzie Marcina Jakimowicza, "O chlebie i wodzie", "Gość Niedzielny", 07/2012

Rozum człowieka

"Pan Bóg niewątpliwie jest zadowolony, gdy człowiek używa rozumu. Jednak oprócz niego powinien używac również serca."

Grzegorz Braun, "Eugenika. W imię postępu."

poniedziałek, 20 lutego 2012

Sprawiedliwośc

„Aby żyć w sprawiedliwości, trzeba wyzbyć się złudzenia, że jest się samowystarczalnym, wyjść z głębokiego stanu zamknięcia będącego źródłem niesprawiedliwości.”

Orędzie papieża Benedykta XVI na Wielki Post 2012

sobota, 18 lutego 2012

Bóg obecny w życiu człowieka

"W wierze człowiek przyznaje Bogu prawo do istnienia, zgadza się na Jego odrębność, na Jego inność. W tej inności mieści się także tajemnica Bożego miłosierdzia, misterium Jego obecności i działania w świecie, a nade wszystko w życiu każdej osoby. Jednak nie dość jest przyznać Bogu prawo do istnienia. Człowiek musi nauczyć się dostrzegać Jego obecność, słyszeć Jego głos, odnajdywać jego ślady, odczytywać znaki, które wysyła. Inaczej spotkanie z Nim w wierze stanie się bezowocne."

Ks. Zdzisław Józef Kijas OFMConv, Bóg poszukuje człowieka, Deon.pl

piątek, 17 lutego 2012

Cierpienie w Kościele

"Kościół to naczynia połączone. Gdy ktoś znosi cierpliwie chorobę. ufa Bogu i ofiarowuje Mu swój ból, to jego postara buduje Kościół, uświęca go. Byc może na Sądzie Ostatecznym przekonamy się, jak wiele łask dla świata wyprosili chorzy."

Ks. Tomasz Jaklewicz, Znak czułości Boga, "Gośc Niedzielny", 5 lutego 2012, nr 5

czwartek, 16 lutego 2012

Drugi wzrok

"Czasem ludzie są pewni, że wszystko widzą, ale, niestety, biorą kogoś za rękę i prowadzą go do zguby. I odwrotnie: można być też niewidomym, a jednak coś widzieć, mieć "drugi wzrok", jak mały niewidomy chłopiec w Laskach, który grupę niewidomych dzieci prowadził do kaplicy na Mszę świętą, do samego Pana Jezusa. Człowiek wierzący musi widzieć nie tylko oczyma, ale poprzez wiarę, miłość, poprzez całą Ewangelię. Może nie jesteśmy ślepcami, ale jak często mamy tylko pół wzroku. Widzimy cierpienie, a nie widzimy modlitwy, która działa poprzez to cierpienie. Widzimy ludzi złych, a nie widzimy dobrych. Widzimy grzechy gorszące, a nie widzimy ludzi pokutujących. Widzimy bluźnierców, a nie widzimy świętych, o których czasem ocieramy się w naszym codziennym życiu. Jeden tylko Bóg jest wszystkowidzący, a my wszyscy jesteśmy trochę ślepi. Wzrok może dawać modlitwa. Spowiednik, który spowiada, modli się. Ponieważ ze swego urzędu i swego powołania ma prowadzić dusze ludzkie, stale musi pamiętać, że ma się opierać na samym Bogu - Jedynym Widzącym pośród tylu wciąż niewidzących ludzi."

Ks. Jan Twardowski, "Myśli na każdy dzień", Cytat wybrany przez Olgę :*

Godnośc człowieka

"Gdyby szacunek dla człowieka zależał jedynie od sukcesów i osiągnięć, które dokonały poszczególne osoby, wówczas żadnym szacunkiem nie cieszyliby się ci, którzy są słabi, chorzy i bezsilni. Chrześcijanie wierzą, że szacunek dla człowieka wynika w pierwszym rzędzie z szacunku do Boga. On szanuje każdego człowieka i kocha go, jakby był jedynym stworzeniem na świecie."

YOUCAT Polski, Godnośc człowieka, s. 162

wtorek, 14 lutego 2012

Droga krzyżowa

"Jaka może być nasza droga krzyżowa? Czasem nas niesłusznie posądzą. Dotknie nas cierpienie i będziemy przewracali się może więcej niż trzy razy. Przyjaciel okaże nam pomoc. Nieznajoma kobieta uśmiechnie się do nas w naszym cierpieniu. Obnażą nas, pokażą wszystkim nasze wady; czas obedrze nas za wszystkich uroków. Będziemy umierali w zupełnej samotności, tylko z Matką Boską i z Ewangelią, jak ze świętym Janem. Zostanie tylko to co w naszym życiu było miłości do Boga i do ludzi i tego żaden grób nie zamknie, żaden kamień nie przywali."

Ks. Jan Twardowski, "Myśli na każdy dzień"

poniedziałek, 13 lutego 2012

Milczenie

"Ludzie mogą skonfrontować się z samymi sobą tylko w jeden sposób - poprzez milczenie. Każdy z nas musi rozwinąć w sobie tolerancję milczenia, dom dla siebie, miejsce, w którym mógłby dotknąć źródeł swojego wewnętrznego życia. Nic nie jest tak cenna jak milczenie. Każdy z nas musi powrócić i nawiązać kontakt ze swoim wewnętrznym źródłem."

Ks. Anthony de Melo SJ, "Zasada i fundament", Życie Duchowe, Zima 69/2012

niedziela, 12 lutego 2012

Miłośc Jezusa do człowieka

"Wiadomo, że o "sekrecie" Jezusowego wpływu na ludzi można by rozprawiać bez końca. Gdyby jednak trzeba dać odpowiedź bardzo zwięzłą, to powiedziałbym, że ów sekret tak przemożnego wpływania na ludzi i przyciągania tak wielu skrywa się w tym jednym zdaniu: Jak Mnie umiłował Ojciec, tak i Ja was umiłowałem (J 15, 9). To wyznanie miłości złożył Jezus na krótko przed swoją śmiercią. Czas i miejsce świadczą, że nic - ani bliska zdrada Judasza, ani myśl o Ogrójcu i Męce, ani konanie na krzyżu, słowem NIC - nie zdołało zgasić czy przytłumić wielkiej Miłości, która płonęła w Jezusowym Sercu. Musiał ją manifestować zawsze i wszędzie. "

Ks. Krzysztof Osuch SJ, "Skąd ta fascynacja Jezusem?", 20.01.2012, Deon.pl

sobota, 11 lutego 2012

Czysta miłośc

"Kto z czystej miłości działa dla Boga, nie tylko stara się o to, aby o tym nie wiedzieli ludzie, ale gdyby nawet nie wiedział o tym sam Bóg, który wie o wszystkim, to nie przestałby czynić podobnych przysług z radością i miłością."

Św. Jan od Krzyża, "Słowa światła i miłości", 3, 158

piątek, 10 lutego 2012

Bliskośc Boga

"Gdy przylgnę do Ciebie z całych sił moich, wtedy nigdy nie będę obciążony boleścią ani przygnieciony trudem i prawdziwe będzie życie moje, wypełnione Tobą. Teraz zaś jestem dla siebie ciężarem, gdyż nie jestem jeszcze pełen Ciebie, bo Ty ujmujesz ciężaru temu, kogo napełniasz."

Św. Augustyn, "Wyznania" XXVIII, 39

czwartek, 9 lutego 2012

Bóg w małżeństwie

"Potraktowanie na serio wiadomości, że Bóg jest obecny w więzi małżeńskiej, oznacza, że Jezus Chrystus może przychodzić do małżonków nawet wtedy, gdy żona robi kawę zmęczonemu mężowi i poprzez ten gest wyraża troskę i miłość do niego, a więc wyraża swoją więź z nim. Dzięki zwykłemu sposobowi okazania miłości żona staje się świętą - bliską Boga. Podobnie i mąż, gdy wynosi śmieci, ponieważ widzi zmęczenie żony, to ten prozaiczny obowiązek domowy, będący jednak wyrazem jego miłości do żony, jest uświęcający dla niego. Przywołuje samego Boga."

Ks. Ksawery Knotz OFMCap, "Seks jakiego nie znacie. Dla małżonków kochających Boga", s. 17

Krzyż codzienności

"Czasem bywa, że dzień naszego życia jest podobny do krzyża. Kiedy idziemy spac, jest tak jakbyśmy zstępowali z krzyża. Noc bierze nas w ramiona, żebyśmy odpoczęli. Ktoś pocałował kiedyś kartkę z kalendarza z datą dnia krzyża. Pocałował ją jak krzyż. Nie bójmy się tych dni, które są krzyżami dla nas. Obyśmy mogli zstąpić z nich w łączności Jezusem. Miłość prawdziwa będzie zawsze cierpiała, będzie zawsze pragnęła szczęścia innych".

ks. Jan Twardowski, "Myśli na każdy dzień", s. 103

wtorek, 7 lutego 2012

Bóg kocha z pasją

"Gdy słyszymy o świętych, uznających siebie za grzeszników, myślimy: to nie my... Toniemy w naszej przeciętności: ani nazbyt grzeszni, ani święci. Jednak Ukrzyżowany z przebitym sercem objawia, przemawia do serca, do mnie: Ty jesteś tym człowiekiem, którego z pasją miłuję. Na próżno bronisz się przed moją miłością, gdyż odkąd zostałem wywyższony na krzyżu - przyciągam wszystkich do siebie (J 12, 32), zwłaszcza Ciebie!"

ks. Jacek Bolewski SJ, "Boża pasja dla człowieka", "Życie duchowe" Zima 69/2012

poniedziałek, 6 lutego 2012

Obecnośc Boga

"Ponieważ Bóg obecny jest wszędzie, jest zatem w każdym czasie i w każdym miejscu blisko człowieka. Niewidoczny dla jego oczu, pozostaje jednak zawsze z nim. Nieważne, że tego nie widzę. W istocie nie widzę wielu rzeczy, ale przecież nie wątpię w ich istnienie. Nie widzę miłości ani dobroci, ale odczuwam ich owoce."

ks. Zdzisław J. Kijas OFMConv, Noc ciemna - choroba czy łaska, "Życie duchowe" Zima 69/2012

niedziela, 5 lutego 2012

Cierpienie

"W obliczu cierpienia człowiek niewierzący powie: "To absurd". Będzie je postrzgał jako doznawanie zła i próbę. Człowiek wierzący wie natomiast, że cierpienie jest tajemnicą, którą można eksplorowac. Mimo że jest to doświadczenie traumatyczne, można starac się znaleźc z niego wyjście. Wobec tego zjawiska trzeba byc jednak pokornym, bowiem żadne rozważania nie wytłumaczą cierpienia w sposób absolutny."

Małgorzata Szewczyk, "Zatrzymac się jak samarytanin", "Przewodnik Katolicki" 5 lutego 2012, s. 26

sobota, 4 lutego 2012

Uzdrowienie

"Jezus chce wejśc do każdego domu, aby uzdrawiac wszelkie chore sytuacje, relacje, studzic gorączki. Co wymaga uzdrowienia w naszych domach? Gorączka pracoholizmu, sukcesu, pieniędzy, porządku, przesadnej troski o wszystko? Bywamy rozgorączkowani, żyjemy w jakimś nerwowym transie. Ale gorączka to stan chorobowy. Jezus chce ując nas za rękę, podnieśc i sprawic, by opuściło nas to rozgorączkowanie."

Ks. Tomasz Jaklewicz, "Nie działaj w gorączce", "Gośc Niedzielny", 5 luty 2012, s. 17

piątek, 3 lutego 2012

Miłośc małżeńska

"Kiedy myślę o naszej wielkiej, wzajemnej miłości, nie czynię nic innego jak tylko wyrażam wdzięcznośc Panu Jezusowi. To prawda, że Miłośc jest najpiękniejszym doświadczeniem, jakim Pan Bóg obdarzył dusze ludzi. I my, Piotrze, podobnie jak to czynimy teraz, będziemy się kochac na zawsze."

św. Joanna Beretta Mola, "Listy do męża. Twoja miłośc pomoże mi byc silną", s. 64

czwartek, 2 lutego 2012

Ucieczka od siebie

"Kiedy człowiek próbuje uciec od siebie, od poznania własnych słabości, wówczas sam staje się ich ofiarą. Uciekając od siebie, staje się wewnętrznie niepewny i sfrustrowany, zmęczony sobą."

ks. Krzysztof Wons SDS, "Poznawanie siebie w świetle Słowa Bożego", s. 33


Szukanie Boga

"Boga nie szuka się w takim sam sposób, w jaki szuka się przedmiotów codziennego użytku, a doświadczenie Jego bliskości nie jest w niczym podobne do zadowolenia z udanych zakupów. Nie znajdujemy Boga w ten sposób, w jaki znajduje się upragnioną rzecz, a znaleziony nie jest naszą "własnością". Odkrycie Boga i wejście w relację z Nim to nie to samo, co wyjście do sklepu i powrót do domu. To coś zupełnie innego."

ks. Zdzisław J. Kijas OFMConv, Noc ciemna - choroba czy łaska, "Życie duchowe" Zima 69/2012