piątek, 28 lutego 2014

Przeszkoda

"Jezus ostrzega nas, że łatwo być tym, co gorszy innych ludzi. Stąd jeśli jest jakaś przeszkoda, która przeszkadza nam być doskonałymi, to warto wpierw sprecyzować co to jest, a potem trzeba pracować nad tym, aby to "coś" wyeliminować z naszego życia. Wszystko po to, aby być doskonałym i żyć w wolności "dzieci bożych", które "zarażają" innych radością życia tu na ziemi."

ks. Mariusz Han SJ, http://www.deon.pl/religia/duchowosc-i-wiara/na-dobranoc-i-dzien-dobry/art,550,na-dobranoc-i-dzien-dobry-mk-9-41-50.html

Fot. Joanna Gadzińska


Zazdrość

"Obcy człowiek w imię Jezusa wypędza złe duchy. To nie mieści się w głowach Apostołów. To często nie mieści się i w naszych głowach - że ktoś może się okazać lepszy, świętszy, skuteczniejszy w swojej misji - ale kiedy tak się dzieje, to trzeba bić na alarm, bo to tylko znak, że w sercu zagnieździła się zazdrość i trzeba zawczasu ją wyplenić."

ks. Franciszek Wielgut SCJ, http://profeto.pl/komentarze-na-kazdy-dzien/ks-franciszek-wielgut-scj,5130.html

Fot. Fotografia Szymon Domagała


 

Droga chrześcijanina

"Życie chrześcijanina jest ciągłym kroczeniem naprzód, przybliżaniem się do Boga, poznawaniem siebie i swojej ograniczoności, prób wiary, padania i powstawania. Życie chrześcijanina to również walka o życie wieczne innych. To obowiązek, ale i przywilej bycia we wspólnocie Kościoła."

o. Krzysztof Orzadowicz OFMCap, http://profeto.pl/komentarze-na-kazdy-dzien/o-krzysztof-orzadowicz-ofmcap,5138.html

Fot. www.misja.info



Odpowiedź na Miłość

"Kiedy się modlimy, nie jest najważniejsze otrzymywanie Bożych łask ani nawet oddawanie Mu chwały. Najważniejsza jest odpowiedź na miłość, która została mam dana."

o. Emilien Tardif, "Dary Ducha Świętego..."

Fot. autorka bloga


czwartek, 27 lutego 2014

Świadectwo życia

"Gdybyś się znalazł przed ateistą, który mówi, że nie wierzy w Boga, a ty przeczytałbyś jemu wszystkie książki w bibliotece mówiące o istnieniu Boga, a nawet udowodnił istnienie Boga, to on nie uwierzy. Kiedy jednak przed tym ateistą złożysz świadectwo konsekwencji życia chrześcijańskiego, to w jego sercu coś się zacznie. To właśnie twoje świadectwo wzbudzi w nim niepokój, na którym swoje działanie opierać będzie Duch Święty."

papież Franciszek

Fot. www.misja.info


 

Mentalność światowa

"Kościół musi zachować czujność, aby nie dać się wciągnąć w logikę, której odpowiada mentalność typu "jak przyciągnąć klienta", gdyż dla wspólnoty wierzących może to być niedźwiedzia przysługa - im bardziej bowiem Kościół staje się nowocześniejszy, tym bardziej jest postrzegany jako dobrze prosperująca instytucja-firma, która musi zabiegać o odpowiednią wysokość słupków w sondażach poparcia."

Ryszard Paluch, http://www.deon.pl/religia/duchowosc-i-wiara/zycie-i-wiara/art,1337,nieatrakcyjnosc-chrzescijanstwa.html

Fot. Izabela Trawińska


 

Pięćdziesiątnica

„Bez osobistego doświadczenia Pięćdziesiątnicy nie można ewangelizować z mocą; tylko Duch Święty jest w stanie prawdziwie dotrzeć do serc i ogłaszać Jezusa Panem i Zbawcą.”

o. Emilien Tardif, „Dary Ducha Świętego i nowa Pięćdziesiątnica”

Fot. www.misja.info
 
 
 

środa, 26 lutego 2014

Nauka modlitwy

"Kiedy uczniowie zbliżyli się do Mistrza, prosząc Go, by wskazał im, jak należy odmawiać modlitwę, On nie zaproponował im kursu czy wykładu, ale sam zaczął się modlić. My musimy postąpić podobnie: patrzeć na mistrza, prosząc Go, by nauczył nas modlitwy, i uczynić Go naszym wzorem modlitwy w Duchu i prawdzie."

o. Emilien Tardif, "Dary Ducha świętego i nowa Pięćdziesiątnica"

Fot. www.misja.info


Komunia z Bogiem

"Ponieważ Jezus jest świadomy miłości Ojca, ma dość sił, by spędzić całą noc na modlitwie, przez co ukazuje nam, że modlitwa to przede wszystkim trwanie w komunii z Tym, Kto nas kocha."

o. Emilien Tardif, "Dary Ducha Świętego i nowa Pięćdziesiątnica"

Fot. Kamil Syc 


Modlitwa Pismem Świętym

"Gdy będziemy się nieustannie modlić modlitwą Jezusową lub innym słowem Pisma Świętego, wówczas doprowadzi nas to do wewnętrznego źródła nadziei, które zawsze w nas było. Ze źródła tego możemy czerpać, gdy stajemy przed trudnym zadaniem, gdy czujemy własną bezsilność, gdy z rezygnacją stwierdzamy, że ponieśliśmy porażkę. Gdy będziemy pić z tego źródła, nigdy nic będziemy zmęczeni, choćbyśmy nie wiem jak ciężko pracowali."

o. Anselm Grun OSB, http://osuch.sj.deon.pl/2013/07/12/anselm-grun-osb-medytacja-slowa-bozego-droga-do-nadziei-znakomite/

Fot. www.misja.info


 

wtorek, 25 lutego 2014

Zaufanie

"Możemy przyjąć to, co Bóg mi proponuje i zacząć tym żyć, ale możemy też postępować inaczej. Jeśli zaryzykuję podążanie za Nim, to w konkretnych sytuacjach będę się przekonywać, że ma rację. Zaufanie będzie nas umacniać. Im więcej będziemy mieli zaufania, tym mniej będziemy potrzebować sprawdzać Boga. To tak jak z przyjacielem: gdy się poznajemy, musimy się najpierw o sobie dużo dowiedzieć, zadać mnóstwo pytań i uważnie się nawzajem słuchać."

ks. Andrzej Kamiński OP, http://www.deon.pl/religia/duchowosc-i-wiara/zycie-i-wiara/art,371,bog-nie-lubi-lizusow.html

Fot. Joanna Gadzińska


Post

"Pokusa zamknięcia Boga do określonego sposobu działania, jest w każdym z nas, bardzo silna. Można się do określonego sposobu działania Boga przyzwyczaić, a to sprawia, że w pewnym momencie człowiek nie skupia się już na Nim, ale na gestach, słowach. Post nie jest magiczną siłą, sposobem na Boga. On jest tylko środkiem do tego, by człowiek znów popatrzył na Boga, nie na siebie i swoje działanie pobożne."

o. Grzegorz Kramer SJ, http://kramer.blog.deon.pl/pokor/

Fot. Kamil Syc


 

Czytania

"Czytania mszalne nigdy nie są przypadkowo skojarzone. Ktoś bardzo mądry ułożył je tak, by każdego dnia można było wejść w dialog z Bogiem."

o. Augustyn Pelanowski OSPPE

Fot. www.misja.info


 

poniedziałek, 24 lutego 2014

Nieprzyjaciel

"Miłość nieprzyjaciół musi zdążać - na krótszą lub dłuższą metę - do sytuacji, kiedy nieprzyjaciel już więcej nie będzie moim nieprzyjacielem; co więcej - gdy relacja już się znormalizuje, stać się może nawet prawdziwym przyjacielem. Ten stan osiągnąć może tylko miłość. Wrogie nastawienie sprawia, że nieprzyjaciel pozostaje nieprzyjacielem na zawsze."

ks. Alfons J. Skowronek, http://www.deon.pl/religia/duchowosc-i-wiara/lyk-teologii/art,135,milosc-nieprzyjaciol.html

Fot. Joanna Gadzińska


Poświęcenie

"Nikt nie może poświęcić swojego życia za kogoś, kogo kocha, jeśli wcześniej nie doświadczył miłości Boga. To Jezus pokazuje nam tę cudowną drogę. Doświadczenie miłości Boga zaprowadzi nas do życia w modlitwie, która spełni się w przylgnięciu do woli Ojca."

o. Emilien Tardif, "Dary Ducha świętego i nowa Pięćdziesiątnica"

Fot. Kamil Syc


Akt wiary

"Modlitwa osobista, wspólnotowa i udział w Eucharystii to świadectwa wiary w żywego Jezusa, Pana Życia. Trwanie przed Kimś, kogo się nie widzi i kogo czasami nawet się nie słyszy, ale o czyjej obecności jest się przekonanym, to głęboki akt wiary."

o. Emilien Tardif, "Dary Ducha świętego i nowa Pięćdziesiątnica"

Fot. www.misja.info


niedziela, 23 lutego 2014

Chciwość

"Jezus stanowczo uchyla się przed byciem arbitrem w sprawach majątkowych. Jego misja nie polega na dzieleniu mienia, Jego rola jako rozjemcy sprowadza się do innego wymiaru: Jezus jest sędzią ludzkich sumień. Zamiast rozstrzygać sprawy majątkowe, zamiast stawać po stronie prywatnych interesów jednej ze zwaśnionych stron, Jezus uczy dzielenia się: nie można Go ustanowić "neutralnym" sędzią w sporach między ludźmi, którzy chcą za wszelką cenę obronić własny interes czy wyrwać dla siebie jak największą część zdobyczy."

ks. Alessandro Pronzato

Fot. Joanna Gadzińska


Grzesznik

"Jakie to ważne, by pozwolić Bogu zabrać głos w sprawie człowieka-grzesznika. Jakie to ważne, by z najwyższą uwagą wsłuchiwać się w oryginalną wypowiedź Boga. A wypowiedzi Boga są jednoznaczne: Bóg jako nasz Dobry Ojciec komunikuje nam niezmierną i niezmienną życzliwość i Miłość! Całe Pismo Święte jest utkane z zapewnień o Jego Miłości do nawracającego się grzesznika. Bóg, pełen dobroci, zawsze czeka na powrót. Tylko twardość naszych serc niejako zmusza Boga, by mówić nie tylko i wyłącznie o Miłości, ale także o Swym gniewie i karaniu."

o. Krzysztof Osuch SJ, http://www.deon.pl/religia/duchowosc-i-wiara/zycie-i-wiara/art,470,lubimy-uciekac-przed-bogiem.html

Fot. Joanna Gadzińska


Nieprzyjaciel

"W przestrzeni miłości nieprzyjaciół mieszczą się wszyscy, swoi i obcy, wierni i niewierni, sprawiedliwi i niesprawiedliwi. A ponieważ Pan Jezus zdaje sobie sprawę z tego, że przejście z nienawiści do miłości nie przychodzi ot tak sobie, i pewno dlatego w jednym zdaniu ten wymóg łączy z modlitwą za nich i to po to, żeby zatrzymać nie tylko ich, ale i naszą wobec nich niechęć i wrogość."

ks. Piotr Brząkalik, http://www.stacja7.pl/article/2633/Jezus+idzie+po+bandzie/56

Fot. Joanna Gadzińska


Tajemnice Różańca

"Bóg, zanim ześlę nam ból, daje nam swoją miłość, a kiedy tak nas ukocha, daje nam swój krzyż. Po chwili chwały przychodzi krzyż, który zbawia i prowadzi do zmartwychwstania. Nasze życie biegnie tak jak tajemnice Różańca: są tajemnice radosne, bolesne i chwalebne, a wszystkie kończą się słowami: "Chwałą Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu." Każdego dnia przeżywamy którąś z tajemnic."

o. Emilien Tardif, "Dary Ducha Świętego i nowa Pięćdziesiątnica"

Fot. Joanna Gadzińska



sobota, 22 lutego 2014

Pycha

"Musimy błagać Boga, by nie pozwolił nam ulec tej pokusie. Pycha jest grzechem najgorszym i równocześnie najbardziej ośmieszającym. Ten, którego omami, zaczyna żyć coraz bardziej w świecie złudzeń, próżny, puszy się jak owa ropucha z bajki, która w swej chełpliwości tak się nadęła, że w końcu pękła. Pycha jest odrażająca także z czysto ludzkiego punktu widzenia: kto uważa siebie za wyższego od wszystkich i wszystkiego, zapatrzony jest tylko w siebie i lekceważy innych, ten spotyka się wreszcie z kpiną na widok swej głupiej próżności."

Św. Josemaria Escriva, "Przyjaciele Boga"

Fot. Joanna Gadzińska


Marzenia

"Widzę dziś Boga, który chce, żebym marzył, który podsyca ambicje, uczy wznosić głowę ponad przeciętność i daleko patrzeć, ale jednocześnie wymaga pracy, cierpliwości i trzeźwego stąpania po ziemi. „Bądź święty, bo Ja jestem święty” to wezwanie, by marzyć."

o. Łukasz Wiśniewski OP

Fot. Joanna Gadzińska



Życie bez Chrystusa

"Nasze życie nie ma sensu bez Chrystusa. Nie może mieć innego fundamentu. Jeżeli w naszych poczynaniach nie zwrócimy się do Niego, wszystko ulegnie rozproszeniu i zniszczeniu."

Francisco F. Carvajal, "Rozmowy z Bogiem"

Fot. Joanna Gadzińska



piątek, 21 lutego 2014

Chrześcijaństwo

"Chrześcijaństwo nie zmieniło się. Jezus Chrystus jest ten sam wczoraj, i dziś, i zawsze. I domaga się od nas takiej samej wierności, męstwa i przykładności, jakiej domagał się od swoich pierwszych uczniów. Również dziś musimy często płynąć pod prąd. I mogą się zdarzyć takie sytuacje, których być może na początku nasi przyjaciele nie zrozumieją, ale które będą stanowiły pierwszy krok do tego, by zbliżyli się oni do Pana i postanowili prowadzić głębokie życie chrześcijańskie."

Francisco F. Carvajal, "Rozmowy z Bogiem"

Fot. www.misja.info


 

czwartek, 20 lutego 2014

Uczenie się Jezusa

"Jezus ostrzega dzisiaj i mnie przed niebezpieczeństwem kształtowania Go na swój wzór i podobieństwo. Chrystusa muszę uczyć się wciąż na nowo przeżywać, odkrywać, a Jego naukę przyjmować w całości – w tym, co łatwe i w tym, co nieskończenie trudne."

o. Jerzy Tupikowski CMF, http://profeto.pl/komentarze-na-kazdy-dzien/o-jerzy-tupikowski-cmf,5066.html

Fot. Joanna Gadzińska
 — w: Cape Verde.



Bycie wierzącym

"Nie wystarczy być wierzącym! W ślad za wiarą musi iść przemiana myślenia, bo w przeciwnym razie wiara na nic się nie zda. Wiara nie może być celem samym w sobie. Ona jest środkiem do celu, jakim jest nasza wewnętrzna przemiana - upodobnienie do Jezusa."

ks. Mieczysław Łusiak SJ, http://www.deon.pl/religia/duchowosc-i-wiara/pismo-swiete-rozwazania/art,1868,nie-wystarczy-byc-wierzacym-mk-8-27-33.html

Fot. www.misja.info


 

Ewangelizacja

"Kiedy nasza pasją jest Jezus, można ewangelizować zawsze, w każdych warunkach. Zdarza się, że brakuje czasu na odpoczynek, ale jeśli naszym odpoczynkiem jest Pan, widzimy wszystko jakby z innego punktu widzenia."

o. Emilien Tardif, "Dary Ducha Świętego..."

Fot. autorka bloga



środa, 19 lutego 2014

Uzdrowienie

"Wielu z nas pragnie uzdrowienia, prosi o nie Boga, szuka go u różnych znawców tematu i lekarzy. Może jednak okazać się, że nie szukamy uzdrowienia, a więc życia w pełni, a jedynie załatwienia trudnego problemu. Może się zdarzyć, że wcale nie chcemy być zdrowi, co wiązałoby się ze zmianą naszego życia, ale chcemy tylko trochę wygody. Szukam doświadczenia Boga i Jego miłości, czy tylko ulgi?"

o. Grzegorz Kramer SJ, http://kramer.blog.deon.pl/widziec-wyraznie/

Fot. Kamil Syc


 

Codzienne braki

"Czasem koncentrujemy się na naszych codziennych brakach tak bardzo, że nie pamiętamy, nie słyszymy i nie widzimy, co potrafi dokonać Jezus. Gdy przestajemy pamiętać słowa Jezusa, nasze serce może zacząć się zakwaszać i psuć, a to jest groźniejsze niż niezrealizowanie naszych życiowych potrzeb."

ks. Karol Milewski SCJ,http://profeto.pl/komentarze-na-kazdy-dzien/ks-karol-milewski-scj,5045.html

Fot. www.misja.info


Miłość do Jezusa

"Nawet jeśli bardzo chcemy kochać Jezusa i z całych sił się staramy, to i tak jest to nieskończenie za mało. Boga nie da się kochać "po ludzku" - nie da się w nim zakochać namiętnie. Tu potrzeba innej miłości, którą On sam daje. Trzeba Go kochać w boski sposób i tę zdolność i sztukę miłowania daje nam Duch Święty, który w nas mieszka. On uskrzydla nas skrzydłami "orlimi", anielskimi, duchowymi."

o. Augustyn Pelanowski OSPPE

Fot. www.misja.info


 

wtorek, 18 lutego 2014

Moditwa

"Modlitwa w życiu człowieka nie jest jakąś oderwaną od niego czynnością. Jeżeliby tak było, nie byłaby autentyczna."

o. Włodzimierz Zatorski OSB, http://www.deon.pl/religia/duchowosc-i-wiara/zycie-i-wiara/art,1322,jak-nieustannie-sie-modlic.html

Fot. Joanna Gadzińska


Maryja

"Mama pomaga dzieciom dorastać i pragnie, by wspaniale rosły. Dlatego uczy je, by nie ulegały lenistwu, które wypływa także z pewnego dobrobytu; by nie przyzwyczajały się do wygodnego życia, zadowalając się tylko posiadaniem rzeczy. Mama troszczy się o dzieci, by rosły silne, zdolne do wzięcia na siebie odpowiedzialności, angażowania się w życie, realizacji wielkich ideałów. Maryja właśnie to robi z nami. Pomaga nam wzrastać w naszym człowieczeństwie i w wierze, być silnymi i nie ulegać pokusie bycia ludźmi i chrześcijanami tylko powierzchownie. Uczy nas życia odpowiedzialnego i dążenia cały czas ku temu, co wysokie."

papież Franciszek

Fot. Izabela Trawińska


Wiara

"Maryja dlatego jest tak ważna w życiu każdego, kto poważnie chce żyć wiarą, że jej życie w całości było jedną wielką wiarą, niczym więcej. Zaufaniem Bogu, a nie stawianiem ultimatum: pozwól się zrozumieć, wyjaśnij co planujesz, wtedy pogadamy."

Szymon Hołownia, http://www.stacja7.pl/article/764/Ucze%C5%84+wzi%C4%85%C5%82+j%C4%85+do+siebie/43

Fot. Izabela Trawińska 


 

Krzyż

"Ciągle uczę się krzyża. Chcę go często widzieć, chcę aby był w centralnym miejscu ołtarza, kiedy sprawuję Eucharystię, chcę go nosić publicznie na piersi jako wystawiony do adoracji. Czasem dostrzegam spojrzenia ludzi na krzyż na moich piersiach: niektórzy zatrzymują się na dłużej, inni szybko odwracają wzrok. Jednak na ten znak nie można być obojętnym."

o. Bartłomiej Parys SVD,http://www.stacja7.pl/article/1450/Moja+i+Twoja+nadzieja/45

Fot. www.misja.info


poniedziałek, 17 lutego 2014

Spotkanie z Chrystutem

"W spotkaniu Szawła z Chrystusem u bram Damaszku, a nade wszystko w jego konsekwencjach, widzieć można najgłębszy sens chrześcijańskiego orędzia o sposobie "zdobywania" szczęścia wiecznego i naturze przebywania w niebiańskiej chwale. Idąc za św. Pawłem, trzymając się jego nauki, teologia chrześcijańska mówi, że niebo nie jest zasługą ludzkich uczynków, ale darem udzielanym od Boga. Dobre czyny człowieka nie pozostają, oczywiście, bez wartości, muszą jednak być zakorzenione w Bogu. On daje im moc dobroci i wytrwałości. Od tej chwili każde pytanie o niebo będzie oznaczać równocześnie pytanie o stopień naszej osobistej relacji z Chrystusem."

o. Zdzisław Józef Kijas OFMConv, http://www.deon.pl/religia/duchowosc-i-wiara/lyk-teologii/art,125,niebo-dar-czy-zasluga.html

Fot. Joanna Gadzińska


Cud

"Bóg nie objawia się spektakularnie, Bóg nie „kupuje” ludzkiej wiary za marne grosze nadzwyczajnych zjawisk. Bóg czeka, aż dusza zaufa w to, co On mówi. A wówczas staje się cud – jawny znak."

ks. Dariusz Lewczak SCJ,http://profeto.pl/komentarze-na-kazdy-dzien/ks-dariusz-lewczak-scj,5037.html

Fot. www.misja.info


 

To co najlepsze

"Bogu należy oddawać to co mamy najlepszego. Powinniśmy składać ofiarę Abla a nie Kaina. Bogu należy poświęcić swój najlepszy czas, swoje dobra, swoje życie. Nie możemy mu dawać gorszych rzeczy, tego, co zbywa, co nie wymaga wyrzeczenia, czego nie potrzebujemy. Oddać Bogu całe życie, w tym także swoje najlepsze lata. Oddać Bogu całe nasze mienie, ale kiedy chcemy złożyć Mu ofiarę, wybierzmy to, co jest najlepszego, jakbyśmy to czynili wobec osoby, którą bardzo cenimy."

Francisco F. Carvajal, "Rozmowy z Bogiem"

Fot. www.misja.info


Ofiara

"Chrystus żyje w nas, byśmy mogli ofiarować Go innym; nasza misja podobna jest  do zadania postawionego przed Maryją."

o. Emilien Tardif, "Dary Ducha Świętego i nowa Pięćdziesiątnica"

Fot. Kamil Syc


Światło

"Nasz Bóg nie jest magiczny, nie działa w tajemniczych ciemnościach okultyzmu. Nasz Bóg ujawnia nam swoją prawdę i objawia się w świetle, które zwycięża ciemności."

o. Emilien Tardif, "Dary Ducha Świętego i nowa Pięćdziesiątnica"

Fot. autorka bloga


niedziela, 16 lutego 2014

Normy moralne

"Chrześcijanin wyzwolony od wszelkiej tyranii grzechu czuje się wezwany przez Nowe Prawo Chrystusa do postępowania w obliczu swego Ojca Boga jak Jego dziecko. Normy moralne nie są więc zwyczajnymi znakami ostrzegawczymi mówiącymi o tym, co jest dozwolone lub zakazane, lecz oznaczają drogą, która prowadzi do Boga - są wyrazami miłości."

Francisco F. Carvajal, "Rozmowy z Bogiem"

Fot. Joanna Gadzińska


Zranione serce

"Jeśli zostałeś zdradzony.. to wiesz, co znaczy nosić w piersi serce owinięte drutem kolczastym. Gorycz i żal, które towarzyszą takim momentom są zaledwie nikłym cieniem tego, co przeżywa Jezus w relacji z tymi, których nazwał swoimi przyjaciółmi. Przez każdego został okłamany, przez każdego zdradzony, przez każdego zabity. Ból zwielokrotnia się przez liczbę grzeszników i całkowitą bezbronność Jezusa, który z pełną ufnością otwiera swoje kochające serce przed człowiekiem."

o. Paweł Kozacki OP, http://www.stacja7.pl/article/940/Smak+zdrady

Fot. Joanna Gadzińska


Zabójstwo

"Jezus przypomina nam, że nawet słowa mogą zabijać! Dlatego nie tylko nie wolno nastawać na życie bliźniego, ale nawet wylewać na niego truciznę gniewu i ugodzić go oszczerstwami."

papież Franciszek

Fot. Joanna Gadzińska


sobota, 15 lutego 2014

Dar

"Nasze życie powinno być dla innych ludzi darem dającym życie a nie śmierć. Tak jak chleb jest symbolem życia doczesnego, tak nasze bycie dla innych powinno być "kromką" życia w jedności z drugim człowiekiem. Powinniśmy dawać energię innym ludziom przez sam fakt obecności przy nich. Nasza pomocna ręka powinna być darem, który wspomaga każdego człowieka, zwłaszcza w godzinie potrzeby. "

ks. Mariusz Han SJ, http://www.deon.pl/religia/duchowosc-i-wiara/na-dobranoc-i-dzien-dobry/art,538,na-dobranoc-i-dzien-dobry-mk-8-1-10.html

Fot. Joanna Gadzińska


Chleb powszedni

"Zastanawiam się, co byłoby, gdybyś dzisiaj przyszedł do mnie i zapytał: "Ile masz chleba? Bo chcę nakarmić wszystkich bezdomnych na dworcu i na ulicy i w parku, bo kocham ich, a oni słuchają i chodzą za Mną. Dlatego chcę, kierując się litością, aby dziś nie odchodzili ode Mnie głodni." Czy moja odpowiedź byłaby ekonomicznie i logicznie beznadziejna? Czy starczyłoby mi wiary, aby wyciągnąć 2 bochenki z szuflady, aby Pan odmówił dziękczynienie, pobłogosławił i rozdał ubogim. A potem zebralibyśmy 2 pełne kosze ułomków, bo Bóg, który jest Miłością, obdarza obficie. Obym zawsze kierował się litością wobec każdego człowieka w potrzebie."

Arek Barski, http://profeto.pl/komentarze-na-kazdy-dzien/arek-barski,5008.html

Fot. Joanna Gadzińska


Postanowienia

"Życie duchowe nie zaczyna się od wielkich postanowień, lecz od najmniejszych. I najlepiej, jeśli skupiamy się na dzisiejszym dniu, a nie na przyszłości."

o. Augustyn Pelanowski OSPPE

Fot. Joanna Gadzińska



Droga

"Droga chrześcijańskiej inicjacji wiedzie przez mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Innej drogi chrześcijaństwo nie zna. Stawia nas to w niewygodnej pozycji, ale tylko wobec tych, którzy negują problematyczność świata i utrzymują, że można go kontrolować zgodnie z własną wolą. Ewangeliczny radykalizm nie oznacza więc żadnej skrajności: ani przekreślenia en bloc wszystkiego, co związane ze światem, ani jego bezkrytycznej akceptacji. To raczej droga uznanego w głębokim myśleniu złotego środka, która jest najtrudniejsza, ponieważ oznacza zgorszenie dla jednych, a głupstwo dla drugich."

ks. Stanisław Morgalla SJ, "Duchowość daru z siebie"

Fot. Joanna Gadzińska



piątek, 14 lutego 2014

Szlachetna praca

"Chrześcijanin do pracy wnosi coś nowego: oprócz szlachetnych celów ludzkich wykonuje ją dla Boga, codziennie ofiarowuje Mu ją w ofierze, która będzie trwała przez całą wieczność."

Francisco F. Carvajal, "Rozmowy z Bogiem"

Fot. www.misja.info
 
 

czwartek, 13 lutego 2014

Wierność

"Bóg, widząc moje zaangażowanie i moją wierność, trwanie przy Nim, może zechcieć poprosić mnie o więcej, o coś sięgającego już górnej granicy moich możliwości. I wówczas tym, co będzie podsycało moją niechęć do modlitwy, będzie mój lęk. Zły duch dobrze zdaje sobie z tego sprawę i dlatego pilnuje, by nie wygasały w nas „negatywne” emocje. To jest między innymi powód, dlaczego tak często złości mnie „konieczność” modlitwy, dlaczego ogarnia mnie znużenie, senność, gdy tylko klękam do modlitwy, dlaczego wtedy właśnie cisną się do głowy tysiące myśli. Modlitwa często wiąże się również ze smutkiem, z poczuciem wstydu, poczuciem winy. Dlatego modlitwa bywa trudna."

ks. Krzysztof Wieczorek, http://www.stacja7.pl/article/1852/Mam+problem+z+modlitw%C4%85+%E2%80%93+czy+jestem+normalny/49

Fot. Izabela Trawińska


Uwielbienie

"Trwając w uwielbieniu przywracam Bogu właściwe, czyli pierwsze miejsce w moim życiu. Potwierdzam, że tylko On jest moim Panem. Co to znaczy? Przede wszystkim to, że Bóg jest dla mnie najważniejszy. Większość katolików deklaruje to gładko, choć z przełożeniem na prozę codzienności bywa różnie. Zawierzając Panu pozwalam Mu sobą kierować – dopiero tutaj, a nie w zewnętrznych praktykach lub deklaracjach, zaczyna się chrześcijaństwo i życie według Ducha."

o. Grzegorz Mazur OP, http://www.stacja7.pl/article/1854/Uwielbienie+-+lek+na+nieskuteczne+pro%C5%9Bby/49

Fot. www.misja.info


 

środa, 12 lutego 2014

Praca

"Praca źle wykonana, z niedbalstwem, opóźnieniem lub pełna niedoróbek nie tylko jest grzechem przeciw cnocie sprawiedliwości, lecz także przeciw Miłości, z powodu złego przykładu i następstw wynikających z takiej postawy."

Francisco F. Carvajal, "Rozmowy z Bogiem"

Fot. Joanna Gadzińska